Rubriky:

Formule 1

Současná podoba F1 se může stát neudržitelnou, varuje Todt

8. září 2012 14:26 - Monza

Formule 1 podle šéfa Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jeana Todta riskuje, že se v současné podobě stane neudržitelnou. K zachování prý potřebuje udržet v seriálu mistrovství světa všechny týmy a současně snížit náklady.

 

Petr Hloušek, Právo

"Formule 1 je příliš drahá. Takže prioritami v první řadě je zredukovat náklady, vylepšit show pro diváky, zavést nové technologie a mít určitou vizi do budoucna, protože svět se mění. Pořád je však čas hnout se správným směrem," řekl Todt v Monze u příležitosti Velké ceny Itálie.

Šestašedesátiletý Francouz nechtěl prozradit, o kolik by se seriál měl uskromnit, ale už dříve naznačil, že je třeba snížit náklady o 30 procent, aby chudší týmy nemusely skončit. "Nazval bych to tak, že je třeba omezit potřebné náklady, abychom udrželi všechny na palubě," uvedl.

Spor o rozpočty

Přestože FIA požadovala dohodu do června, stáje se nedomluvily na smlouvě o omezení zdrojů. Takže zatímco nejbohatší stáje dnes hospodaří s 200 milióny dolarů (3,8 miliardy korun) na sezónu, například španělská HRT musí vyjít se 40 milióny.

Proti návrhu menších stájí, aby byly stanoveny finanční stropy, jejichž dodržování by hlídala FIA, se postavily některé větší. Šéf stáje Red Bull Christian Horner odmítl, aby formuli řídili "účetní". Navíc pochybuje, že by šlo nalézt spravedlivou výši stropu, když některé stáje financují automobilky s vlastními inženýry, zatímco kupříkladu tu jeho výrobce energetického nápoje.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1