Rubriky:

Formule 1

F1 očima Jana Charouze: Stal se Nico Rosberg oficiální týmovou dvojkou?

13. dubna 2015 22:42 - Praha

Je tu ohlédnutí za GP Číny. Znovu přichází ke slovu Jan Charouz, vedle Tomáše Engeho jediný český závodník, který kdy zasáhl do programu Velké ceny formule 1. Nyní zkušenosti uplatňuje v roli televizního experta a pro Sport.cz okomentoval víkendovou bitvu v Asii.

 

Sport1

„Na závod v Šanghaji jsme se asi všichni hodně těšili. Sebastian Vettel nám pro předchozí závod přichystal nevídanou a velmi nečekanou podívanou. Dokázal se probojovat před oba „neporazitelné" mercedesy a celý svět začal řešit, jak tento souboj bude pokračovat. Zastávám názor, že na jedno kvalifikační kolo Mercedes byl a nejspíš ještě chvíli bude dominantní. Na druhou stranu jsme viděli, že vozy Ferrari jsou mnohem šetrnější k pneumatikám, zvlášť při vysokých teplotách trati, a právě tento fakt pomohl Vettelovi v Malajsii zvítězit.

Celý závod v Číně by se dal shrnout do jedné věty. Bohužel pro Ferrari zas takové teplo nebylo a oba vozy Mercedesu s přehledem obsadily první dvě příčky. Dalo by se říct, že kdo viděl první kolo a o drama ochuzený cíl pod safety carem, viděl celý závod. Ale je tomu opravdu tak? Je pravda, že Lewis Hamilton vyhrál stylem start-cíl a Nico Rosberg se celý závod držel s menším odstupem za ním.

Závod lepší než thriller

Ano, Sebastian Vettel byl celý závod třetí a Kimmi Räikkönen po fantastickém startu a prvním kole čtvrtý. A nakonec téměř „neviditelný" Williams dojel na pátém a šestém místě. Přesto všechno byl, minimálně pro mě, závod lepší než thriller. Ptáte se proč? Rád vysvětlím!

Právě díky psychologickému souboji jezdců Mercedesu. Loni unikl Rosbergovi titul jen o pár bodů. Hamiltona v kvalifikacích stabilně porážel a nějaký čas byl i horkým favoritem na šampióna. Pak ale přišla Belgie, kde Nico prořízl svým předním křídlem Lewisovu zadní pneumatiku a připravil tak týmového kolegu o cenné body.

Jak se dalo čekat, dostal za to od týmu i od médií poměrně solidní nálož. Jako kdyby tento incident Nica zlomil a de facto z něj udělal již výše zmiňovanou týmovou dvojku. Doufali jsme, že s novou sezónou přijde i nový Nico, ale zatím to tak nevypadá. Lewis je od začátku tohoto ročníku vysmátý a Nicovi naskakuje jedna vráska za druhou.

Připomíná mi to, jako když jdu na golfový trénink, do každé rány dám maximální soustředěnost, energii a odhodlání a lítá mi to všemi směry jen ne rovně. Pak přijde trenér Dan a s úplnou lehkostí tam pošle perfektní 300 metrovou ránu, jen tak mimochodem.

Neříkám, že Lewis je o tolik lepší jezdec než Nico, jen mi přijde, že jet rychle mu je přirozenější. Nico sice zevrubně analyzuje každičký detail své jízdy od stylu dýchaní po určení brzdného bodu na centimetr, ale pak přijde Lewis a s úsměvem to tam prostě bouchne.

Znamená to, že to je pro Nica konec a musí se spokojit s druhým místem? NE! Musí se ale stát jedna věc, která se za celou loňskou sezónu nestala. Nico potřebuje Lewise předjet v přímém souboji na trati a tím ho alespoň trošku rozviklat. Jestli je toho ale schopen, je zatím otázka.

Doufal jsem, že by se mu to mohlo podařit právě v Číně. Místo toho jsme byli svědky poměrně komické pozávodní tiskovky, kde si Nico stěžoval, že Lewis údajně svou pomalou jízdou na čele, ohrozil jeho druhé místo. Tak vás nechám s myšlenkou na konec: Když jel Lewis tak pomalu, proč ho Nico prostě nepředjel?

Jan Charouz, analytik F1 pro Sport1 a Sport2

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1