Formule 1

Zkažené tréninky v Soči: nejdřív nafta na trati, pak potopa

9. října 2015 10:47 - Praha/Soči
(Aktualizováno: 9. října 2015 15:41)

Ne zcela povedený byl páteční start programu Velké ceny Ruska vozů formule 1. Průběh prvního měřeného tréninku totiž silně ovlivnil masivní únik nafty z cisterny pořadatelů, jimž pak dlouho trvalo, než trať uvedli do provozuschopného stavu. Odpoledne pak nad okruh v Soči dorazil meteorology avizovaný liják a v proudech vody zaznamenalo měřené kolo jen osm jezdců.

Pavel Golovkin, ČTK/AP

Větší množství nafty z cisterny dopoledne zaneřádilo trať v zatáčkách číslo osm a devět. Pořadatelé se skvrny nejprve pokusili posypat cementem, nakonec ale byli nuceni přistoupit k důkladnější čistící proceduře, která zabrala bezmála půlhodinu. I po zásahu úklidové čety si ale jezdci stěžovali, že dráha v inkriminovaných místech klouzala. A zbytek trati byl prý pro změnu hodně prašný.

V záludných podmínkách zajel nejrychlejší čas Nico Hülkenberg ze stáje Force India, když v závěru zkráceného hodinového tréninku stlačil čas na jedno kolo na 1:44,355 min. Německý jezdec měl v čele pořadí víc než půlsekundový náskok na Nika Rosberga ze stáje Mercedes. Třetí čas zajel Sebastian Vettel z týmu Ferrari. „Podmínky byly hodně ošemetné. Půl okruhu bylo v pohodě, půlka byla tak tak," poznamenal Vettel v boxech po skončení tréninku.

Do pořadí nepromluvil lídr mistrovství světa Lewis Hamilton, který při finálním pokusu o nejrychlejší kolo dostal smyk a skončil mimo trať. Prakticky ve stejnou chvíli měl tytéž problémy i Felipe Massa s williamsem.

Odpolední maximum výrazně pomalejší

Brazilský pilot si alespoň spravil chuť ve druhém tréninku a na totálně zmáčené trati stanovil nejrychlejší čas odpolední části programu. Zběsilé podmínky na trati, na níž vyjelo z boxů jen čtrnáct vozů, a pouze osm jezdců absolvovalo měřené kolo, měly ovšem za následek, že Massovo maximum bylo o čtvrt minuty pomalejší než dopolední čas Hülkenberga.

Velká cena v Soči pokračuje v sobotu kvalifikací (14:00 SELČ), patnáctý závod letošního MS pak startuje v neděli v 13:00 SELČ.