Rossi si připsal rekordní 69. vítězství v kariéře

INDIANAPOLIS

Ital Valentino Rossi se stal nejúspěšnějším motocyklovým jezdcem všech dob. V nedělní premiérové Velké ceně Indianapolis, kterou ovlivnilo deštivé počasí, získal 69. vítězství v kategorii MotoGP a překonal dosavadní rekord legendárního krajana Giacoma Agostiniho. Závod byl kvůli sílícímu dešti ukončen po 20 z 28 kol.

Nepřízeň počasí poté přiměla pořadatele zrušit závod třídy do 250 ccm, který byl předtím přeložen až na konec programu. Na okruhu, který je pro motocyklové MS novinkou, se tak nepředstavili ani čeští jezdci Lukáš Pešek a Karel Abraham.

"Jsem z toho docela rozčarovaný. Na závod jsem se těšil, protože se mi tady dařilo na suchu i na mokru. Konečné rozhodnutí mě docela zaskočilo, protože celý den nikdo netušil, co se bude dít," řekl Pešek.

Společně se soupeři se přitom už dokonce postavil na startovní rošt, ale následně byl jejich závod kvůli dešti přeložen až za MotoGP. Po jeho předčasném ukončení byly následně dvěstěpadesátky zrušeny. "Jejich rozhodnutí s ohledem na bezpečnost chápu, ale jak říkám, jsem z toho rozčarovaný. Pohrálo si s námi počasí i organizátoři," dodal Pešek, jenž se z USA přesouvá do Japonska, kde bude MS pokračovat.

Rossi, pětinásobný šampión, si nedělní čtvrtou výhrou v řadě navíc v podstatě zajistil svůj šestý mistrovský titul, když čtyři závody před koncem vede o 87 bodů před obhájcem Caseym Stonerem. Australský jezdec dnes dojel na čtvrtém místě. Do konce šampionátu může Stoner získat maximálně 100 bodů.

Rossi potvrdil svou letošní suverenitu již v kvalifikaci, ale na startu pole position nevyužil a propadl se až na čtvrté místo. Start se naopak povedl Doviziosovi, který se z pátého místa posunul do čela. Záhy však vedení přepustil Nickymu Haydenovi.

Jenže Rossi se postupně probojovával dopředu, 15 kol před koncem byl na konci cílové rovinky rychlejší než Hayden a posunul se do čela. Své vedení si již bez problémů udržel, přestože se v závěru znovu rozpršelo.

Deštivé počasí ovlivnilo i závod stopětadvacítek, jejichž souboj o body musel být kvůli zhoršeným podmínkám ukončen po 16. z 23 kol. Zkrácený čtrnáctý díl seriálu vyhrál Španěl Nicolas Terol, bývalý kolega Lukáše Peška z týmu Valsir Seedorf Derbi, jenž si tak připsal první vítězství v mistrovství světa.

VC Indianapolis:
Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 29:51,350, 2. Espargaró (Šp./Derbi) -1,708, 3. Bradl (Něm./Aprilia) -3,984, 4. Redding (Brit./Aprilia) -4,277, 5. Cortese (Něm./Aprilia) -4,413, 6. Marquez (Šp./KTM) -4,454.
Průběžné pořadí MS (po 13 ze 17 závodů): 1. Di Meglio (Fr./Derbi) 192, 2. Corsi (It./Aprilia) 167, 3. Talmacsi (Maď./Aprilia) 149, 4. Bradl 142, 5. Terol 138, 6. Olive (Šp./Derbi) 118.
MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 37:20,095, 2. Hayden (USA/Honda) -5,972, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -7,858, 4. Stoner (Austr./Ducati) -28,162, 5. Dovizioso (It./Honda) -28,824, 6. Spies (USA/Suzuki) -29,645.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Rossi 287, 2. Stoner 200, 3. Pedrosa (Šp./Honda) 193, 4. Lorenzo 156, 5. Dovizioso 129, 6. Vermeulen (Austr./Suzuki) 117.