Simoncelli je motocyklovým mistrem světa ve třídě do 250 ccm

SEPANG

Italský motocyklový jezdec Marco Simoncelli je novým mistrem světa v kubatuře do 250 ccm. V předposledním závodě sezóny v Malajsii v neděli na stroji Gilera obsadil třetí místo a týden před závěrečnou Velkou cenou Valencie má v čele šampionátu nedostižný náskok.

Závod vyhrál Španěl Alvaro Bautista na aprilii, již jistý vicemistr světa ztrácí po čtvrtém triumfu v sezóně na lídra 28 bodů. Oběma českým jezdcům na motocyklech stejné značky se podařilo bodovat - Lukáš Pešek skončil desátý, Karel Abraham jedoucí se zlomeným zápěstím dvanáctý.

Pešek, kterému patří v průběžném pořadí MS patnáctá příčka s tříbodovým náskokem před svým krajanem, byl po závodě spokojený. "Z mého pohledu to byl určitě super závod. Start mi vyšel hodně dobře a pak jsem se tam držel ve druhé skupině. Škoda jen, že jsem si je potom nechal ujet, mohlo to být ještě lepší," uvedl Pešek na vlastním webu po svém pátém letošním umístění v elitní desítce.

Jednadvacetiletý Simoncelli zkompletoval soupis letošních mistrů světa a svůj životní úspěch nesmírně prožíval. "Jsem šťastný. Není mi úplně dobře, protože to horko tu bylo extrémní, ale je to nádhera. Nemám slov, omlouvám se," dostal ze sebe pouze.

Rossi jako jediný z šampiónů v Malajsii vyhrál

Ten také jako jediný z šampiónů dokázal v Sepangu triumfovat a bylo to už jeho 97. vítězství v kariéře a deváté v sezóně. Hvězdný pilot na yamaze slavil jubilejní 150. medailové umístění v 209. závodě v kariéře. Rossiho prvenství mohl ohrozit jen začínající déšť. V depu už se dokonce týmy začaly připravovat na výměnu motocyklů, ale nakonec se nerozpršelo a voda z drobného mrholení na rozpálené silnici okamžitě oschla.

Druhý skončil španělský vítěz kvalifikace Daniel Pedrosa na hondě. "Valentino vždy dává víc do závodu než do kvalifikace, to se od něj musíme naučit," konstatoval Španěl. Poslední stupínek pro trio nejlepších obsadil poprvé v hlavní motocyklové třídě Ital Andrea Dovizioso rovněž s hondou, který pro sebe rozhodl tvrdou bitvu s exmistrem světa Nickym Haydenem z USA.

Závod stopětadvacítek se v Sepangu stal potřetí v sezóně kořistí sesazeného mistra světa Gábora Talmacsiho z Maďarska na aprilii. Nový šampión Di Meglio s derbi dojel pátý.

VC Malajsie:
Do 125 ccm: 1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 43:00,716, 2. Smith (Brit./Aprilia) -3,416, 3. Corsi (It./Aprilia) -6,896, 4. Cortese (Něm./Aprilia) -6,925, 5. Di Meglio (Fr./Derbi) -7,115, 6. P. Espargaró (Šp./Derbi) -15,122.
Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Di Meglio 248, 2. Talmacsi 206, 3. Corsi 200, 4. Bradl (Něm./Aprilia) 187, 5. Terol (Šp./Aprilia) 156, 6. Olivé (Šp./Derbi) 142.
Do 250 ccm: 1. Bautista (Šp./Aprilia) 42:56,428, 2. Aojama (Jap./KTM) -2,586, 3. Simoncelli (It./Gilera) -8,343, 4. Takahaši (Jap./Honda) -11,032, 5. A. Epargaró -13,846, 6. Debón (oba Šp./Aprilia) -14,274, ...10. L. Pešek -26,846, 12. Abraham (oba ČR/Aprilia) -50,088.
Průběžné pořadí (po 15 ze 16 závodů): 1. Simoncelli 256, 2. Bautista 228, 3. Kallio (Fin./KTM) 191, 4. Debón 176, 5. Takahaši 147, 6. Barberá (Šp./Aprilia), ...15. L. Pešek 43, 16. Abraham 40.