Rubriky:

Rallye

Rallye Šumava vyhrál Valoušek o šest sekund před Krestou

17. dubna 2010 16:34 - KLATOVY

Pavel Valoušek vyhrál Mogul Šumava rallye Klatovy. Pilot vozu Škoda Fabia S2000 předčil v druhém podniku mezinárodního mistrovství republiky v automobilových soutěžích úřadujícího šampóna Romana Krestu o šest sekund. Třetí skončil Jaromír Tarabus.

Valoušek, který vyhrál i předchozí Valašskou rallye a v čele průběžného pořadí seriálu tak má náskok 36 bodů, měl nejlepší čas na devíti měřených úsecích. Pilot startující s podporou továrního týmu Škody tak může být se vstupem do sezony maximálně spokojený.

"Je to super. V Klatovech jsme navíc vyhráli obě etapy, takže jsme získali plný počet bodů, což je skvělé," radoval se Valoušek v rozhovoru pro autosport.cz.

Stejně jako na předešlé rallye ale musel jet Valoušek naplno od první rychlostní zkoušky a neustále musel své první místo tvrdě hájit. "Náš základní cíl bylo neudělat tady žádnou chybu, což se nám podařilo a vyplatilo. Je složité držet takové tempo 200 km, ale dnes se mi souboj s Romanem (Krestou) moc líbil," uvedl Valoušek na motoristickém webu.

Kresta se s Valouškem přetahoval o vteřiny od pátku a nakonec byl s vozem Peugeot 207 S2000 nejrychlejší v šesti erzetách. O ještě těsnější souboj připravila bývalého továrního jezdce Škody a Fordu pětivteřinová penalizace za špatný průjezd retardéru hned v první erzetě.

Stupidní penalizace

"Byla to stupidní penalizace a nebýt jí, tak jedeme jinak. Na poslední rychlostce jsem už neriskoval, jel jsem na pohodu. Čtyři a půl vteřiny bych získal jen, kdyby měl Valda problém," řekl Kresta. Podle jeho názoru byla penalizace chybná. "Doufám, že se to změní, jinak může rozhodovat jakýkoliv hlupák, který si řekne OK, on o to zavadil," zlobil se Kresta.

Loňský šampion předešlou rallye nedokončil a v boji o titul podstatně ztrácí. Zbraně ale neskládá. "Valda ale jede výborně, a pokud jej chceme porazit, musíme zapracovat na technice," řekl Kresta.

Třetí Tarabus, jenž tak zopakoval výsledek z Valašky, zaostal za vítězem o dvě minuty a 25 sekund. Čtvrtý skončil Václav Pech, který je v průběžném pořadí druhý. Jejich souboj o třetí místo rozhodly technické problémy Pecha, jemuž vypověděl službu přední diferenciál a musel tak několik erzet jet jen s pohonem jedné nápravy.

Auto zlobilo

"Dělal jsem nějaké jezdecké chyby a malinko zlobilo i auto, takže to z naší strany nebyl stoprocentní výkon. Se čtvrtým místem na Šumavě za třema dvoutisícovkama ale spokojený musím být. Pokud chceme pomýšlet na lepší místo, musí to být stoprocentní," řekl Pech pro autosport.cz.

I Pech dostal stejně jako Kresta pětivteřinovou penalizaci, s kterou příliš nesouhlasil. "V každém retardéru by měla být jedna nebo dvě kamery, které jej budou točit, protože se zabýváme tím, jestli se retardér pohne nebo ne," uvedl Pech. Podle něj se sudy, které zpomalovací prvky tvoří, mohou kvůli nedostatečnému zatížení pohnout jen tlakem od výfuku.

Domácí šampionát pokračuje dalším závodem od 20. do 22. května v Českém Krumlově.

Výsledky Šumava rallye Klatovy - konečné pořadí:
1. Valoušek, Hrůza (Škoda Fabia S2000) 1:36:31,8, 2. Kresta, Gross (Peugeot 207 S2000) -6,0, 3. Tarabus, Trunkát (Ford Fiesta S2000) -2:25,3, 4. Pech, Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX) -2:36,4, 5. Štajf, Dolečková (Subaru Impreza Sti) -4:07,4, 6. Orsák, Vajík (Mitsubishi Lancer EVO IX) -4:34,1.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye