Živě

Premiérové olympijské zlato v karate získala Španělka Sánchezová

5. srpna 2021 13:18
(Aktualizováno: 5. srpna 2021 14:01)

Premiérovou zlatou olympijskou medailistkou v karate se stala Španělka Sandra Sánchezová. Ve finále disciplíny kata, jež představuje stínový způsob boje s imaginárními soupeři, předčila devětatřicetiletá úřadující mistryně světa o dvanáct let mladší domácí naději Kijou Šimizuovou. Třetí skončily Italka Viviana Bottarová a Mo Sheung Grace Lau z Hongkongu. Také první dvě soutěže v kumite skončily triumfem Evropanů - Francouz Steven Dos Santos ovládl kategorii do 67 kg, Bulharka Ivet Goranovová váhu do 55 kg.

Carl Recine, Reuters

Obě finalistky katy nejprve díky nejvyšším známkám od panelu rozhodčích ovládly základní pětičlenné skupiny a z druhé fáze, v níž byly soutěžící rozděleny do trojic, postoupily do boje o zlato s totožným hodnocením.

Finálová kata vyšla lépe čtyřnásobné mistryni Evropy. Obdržela nejvyšší známku dne 28,06, Šimizuová (27,88) zopakovala stříbro z posledního MS v Madridu, přičemž předchozí dva šampionáty ovládla.

Da Costa nedal soupeřům šanci

Čtyřiadvacetiletý Da Costa také potvrdil roli aktuálního světového šampiona a ve finále porazil 5:0 na body stejně starého Eraye Samdana z Turecka, který se letos stal mistrem Evropy ve váze do 60 kg.

Teprve jednadvacetiletá Goranovová v repríze finále z předloňských Evropských her zdolala 5:1 o osm let starší ukrajinskou soupeřku Anželiku Terljugaovou a olympijský primát přidala k bronzu z MS.

Karate bylo na olympiádu zařazeno jednorázově, do programu si jej vybrali japonští pořadatelé vzhledem k popularitě tohoto sportu v zemi. Vedle stříbra Šimizuové ale v prvním finálovém dnu získali japonští karatisté už jen páté a sedmé místo. Za tři roky v Paříži už se v karate pod pěti kruhy soutěžit nebude.

Karate:
Muži:
Do 67 kg:
1. Da Costa (Fr.)
2. Samdan (Tur.)
3. Almasatfa (Jord.) a Assadilov (Kaz.)
5. Derafšipúr (tým uprchlíků) a Sawy (Eg.)
7. Kalninš (Lot.) a Sago (Jap.).
Ženy:
Kata:
1. Sánchezová (Šp.)
2. Šimizuová (Jap.)
3. Mo Sheung Grace Lau (Hongkong) a Bottarová (It.), 5. Bozanová (Tur.) a Kokumaiová (USA).
Do 55 kg:
1. Goranovová (Bulh.)
2. Terljugaová (Ukr.)
3. Wen C'-jün (Tchaj-wan) a Planková (Rak.)
5. Bahmanjarová (Írán) a Mijaharaová (Jap.)
7. Arapogluová (Tur.) a Žangbyrbajová (Kaz.).

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.