Etiopanka Yeshanehová vylepšila světový rekord v půlmaratonu

Rás al-Chajma/Praha

Etiopanka Ababel Yeshanehová zaběhla světový rekord v půlmaratonu. Tradičně rychlý závod v Rás al-Chajma ve Spojených arabských emirátech dnes vyhrála za 1:04:31, čímž o 20 sekund vylepšila výkon Keňanky Joyciline Jepkosgeiové z Valencie 2017. Pod hodnotu bývalého historického maxima se dostala i maratonská světová rekordmanka Brigid Kosgeiová, která skončila v čase 1:04:49 druhá.

Ababel Yeshanehová se raduje ze světového rekordu v půlmaratonu.

Kosgeiová většinu závodu udávala tempo, ale Yeshanehová se jí jako jediná dokázala udržet. Po patnáctém kilometru šla osmadvacetiletá Etiopanka do čela a postupně si vybudovala náskok. Rekordním během si zlepšila osobní maximum z Kodaně 2018 o minutu a čtvrt. "Takový výsledek jsem si vůbec nepředstavovala. Já jsem světová rekordmanka!" citoval web mezinárodní atletické federace vytrvalkyni, jejímž dosud největším úspěchem bylo loňské druhé místo z maratonu v Chicagu.

Mužský závod v Rás al-Chajma vyhrál Keňan Kibiwott Kandie v čase 58:58, kterým se dostal do čela letošních tabulek.