Rubriky:

Atletika

Powellovi hrozilo vyřazení z MS, nakonec v Berlíně poběží

12. srpna 2009 13:56 - BERLÍN

Atletické mistrovství světa v Berlíně málem přišlo o jednu ze svých hvězd. Sprinterovi Asafovi Powellovi stejně jako dalším pěti jamajským atletům několik hodin hrozilo, že jim start na šampionátu neumožní vlastní svaz. Nezúčastnili se totiž soustředění jamajské výpravy v Norimberku. Národní federace však nakonec svou žádost o vyškrtnutí atletů ze startovních listin stáhla. Informoval o tom generální sekretář IAAF Pierre Wiess.

Svaz chtěl také nechat vyškrtnout olympijské šampionky, sprinterku Shelly-Ann Fraserovou a překážkářku Melanii Walkerovou, které stejně jako Powell nebyly na přípravném kempu. Místo toho spolu s bývalým světovým rekordmanem trénovaly v italském Lignanu. Vyřazení se týkalo ještě Brigitte Fosterové-Hyltonové, Shericky Williamsové a Kaliese Spenceové.

Po jednání s IAAF však svaz od svého záměru ustoupil. Atetická federace totiž zástupce jamajské výpravy nabádala k tomu, aby vyloučení přehodnotili v zájmu celého sportu. Vyřazení šestice předních atletů by se totiž prý negativně odrazilo na celém šampionátu. "Zeptali jsme se jich, zda to nemohou znovu zvážit a to v zájmu sportu," uvedl Wiess. "Světový šampionát je naše dítě a my se o naše dítě staráme. Proto chceme, aby bylo startovní pole co nejsilnější," dodal.

Přípravy v Norimberku se zúčastnil i Bolt

Podle prezidenta svazu Howarda Arise byla účast na kempu podmínkou startu na šampionátu. Přípravy v Norimberku se zúčastnil i trojnásobný zlatý medailista z olympiády v Pekingu Usain Bolt, který s Powellem a Američanem Tysonem Gayem patří k hlavním adeptům na medaili ze závodu na 100 metrů.

"Kemp se pořádá kvůli zvýšení morálky atletů a stmelení týmu. A také proto, abychom zjistili, jestli není někdo zraněný. Jsou však lidé, kteří si myslí, že se nemusí řídit pravidly. Abych byl upřímný, nejde ani tak o sportovce, ale o lidi, kteří stojí za sportovci," uvedl technický ředitel svazu Don Quarrie.

Powell se však bránil tím, že sportovci nebyli o nutnosti účasti na kempu informováni. "Nevěděli jsme, že je soustředění povinné. S trenérem jsme se rozhodli udělat změnu a letos se na šampionát připravovat jako na normální mítink," řekl Powell v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Spor se svazem může mít vliv na jeho výkon

Jeden z favoritů stovky si sice oddychl, že bylo vyloučení zažehnáno, na druhou stranu se však obává, že spor se svazem může mít vliv na jeho výkon. "Chtěl jsem být nejlepší, ale nyní to bude velmi obtížné, protože mi to tahle situace velmi ztížila. Není dobré, když je vlastní země proti vám a musí přijít někdo jiný, aby vám pomohl," řekl Powell, který se prý o zrušení hrozby vyřazení dozvěděl od sponzora.

Jamajský svaz před startem šampionátu postihla už druhá nominační kontroverze. Na domácím šampionátu měli sprinteři Sheri-Ann Brooksová, Yohan Blake, Marvin Anderson a čtvrtkaři Lanceford Spence s Allodinem Fothergillem pozitivní test na stimulant methylxantin. Protože však antidopingová komise nemohla jasně určit, zda skutečně užívali zakázané látky, atleti nebyli potrestáni a mistrovství se zúčastní.

Šampionát v Berlíně začne v sobotu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika