Rubriky:

Atletika

Fenomenální Gebrselassie konec kariéry neplánuje, Londýn ale bude jejím vrcholem

21. března 2010 15:48 - NEW YORK

Fenomenální etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie si svůj atletický život naplánoval minimálně do olympijského roku 2012, ani po hrách v Londýně by ale nemusel se závodním běháním skončit. Nyní šestatřicetiletý Afričan řekl u příležitosti svého startu v Newyorském půlmaratonu, že si žádné datum, kdy pověsí běžecké boty na hřebík, nestanovil, ale k olympijskému závodu v Londýně vzhlíží jako k jednoznačnému vyvrcholení své kariéry.

 

Mosab Omar , Reuters

"Do olympijských her v Londýně podřídím všechno tomu, abych tam získal zlatou medaili," prohlásil majitel světového rekordu v maratonu Gebrselassie. "Pokud bych měl volit mezi světovým rekordem a olympijským zlatem, vybral bych si to zlato," dodal atlet, který v kariéře vylepšil na různých tratích 26 světových rekordů. Na olympijských hrách už triumfoval v letech 1996 a 2000, a to vždy v závodě na 10.000 metrů, který ovládl i na čtyřech mistrovstvích světa.

Gebrselassie ale odmítl potvrdit, že by se s londýnskou olympiádou měla uzavřít i jeho kariéra. "Je složité stanovit si nějaké datum, kdy člověk skončí. Když si naplánujete rok 2012, nemusí se to povést a ovlivní vás to. Nechám tomu volný průběh, ale Londýn je samozřejmě můj největší cíl," řekl.

Gebrselassieho světový rekord na nejprestižnější vytrvalecké trati 2:03:59 hodiny, který vytvořil v roce 2008 v Berlíně, je podle něj v současnosti k překonání. S potutelným úsměvem dokonce nevyloučil brzké pokoření hranice 2:02; neřekl ale, zda by to měl dokázat právě on. "Dvouhodinová hranice ale padne až tak za 25 let," dodal.

Start v New Yorku představoval pro Gebrselassieho test rychlosti, závod ale nedokončil. Zhruba osm kilometrů před cílem musel s bolestivou grimasou zastavit, pokusil se pak ještě pokračovat, ale nakonec z druhého místa odstoupil. Podle serveru universalsports.com jej postihl astmatický záchvat. Závod vyhrál Peter Kamais z Keni za 59:53, ženskou vítězkou byla Britka Mara Yamaguchiová v čase 1:09:17.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika