Rubriky:

Atletika

Koulař Prášil vybojoval bronz, první českou medaili z HME

1. března 2013 19:49 - Göteborg

Český koulař Ladislav Prášil vybojoval na halovém mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu bronzovou medaili. V prvním finále šampionátu předvedl v třetí sérii výkon 20,29 metru, který mu zajistil třetí místo. Soutěž vyhrál Srb Asmir Kolašinac vrhem dlouhým 20,62 metru, druhý Hamza Alič z Bosny a Hercegoviny porazil Prášila jen o pět centimetrů.

 

Phil Noble, Reuters

Dvaadvacetiletý Prášil získal první koulařskou medaili pro Českou republiku od roku 2000, kdy byl na halovém ME v Gentu třetí Miroslav Menc. Ten dostal o rok později doživotní zákazem startů za druhý dopingový prohřešek, medaile z belgického šampionátu mu ale zůstala. Tu získal dodatečně po diskvalifikování Alexandra Bagače z Ukrajiny rovněž za doping. Prášil v pátek rovněž splnil mírnější limit na letní mistrovství světa v Moskvě.

Překážkářce Lucii Škrobákové unikla účast ve finále o tisíciny sekundy. Halová vicemistryně Evropy z roku 2009 obsadila v úvodním semifinále první nepostupové páté místo těsně za čtvrtou Finkou Nooralottou Neziriovou a šampionát pro ni skončil.

Škrobáková předvedla na trati 60 metrů překážek výkon 8,09 sekundy a byla o dvě setiny pomalejší než v dopoledním v rozběhu. "Je to pro mě zklamání. Se stejným časem (jako Finka) nepostoupit, to naštve," řekla česká překážkářka. Loni před olympijskými hrami se potýkala se svalovým zraněním, nyní ji před šampionátem trápilo nachlazení. "To je pořád něco. Když už nejsem zraněná, tak onemocním," zoufala si.

Do finále postoupili tyčkařka Jiřina Svobodová a výškař Jaroslav Bába. Evropská šampionka z Helsinek skočila v kvalifikaci jako jedna ze čtyř závodnic limit 456 centimetrů, Romana Maláčová s výkonem o 20 centimetrů horším vypadla. Obhájce stříbrné medaile Bába napodruhé překonal 228 cm a skončil třetí. Limit 231 cm nezdolal nikdo.

V semifinále osmistovky je s přehledem Lenka Masná, která postoupila bez potíží ze třetího místa za 2:04,87 minuty. Naopak pro Jana Kubistu byl na stejné trati rozběh konečnou, výkon 1:52,21 minuty znamenal dvacáté místo.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu:
Finále:
koule:
1. Kolašinac (Srb.) 20,62
2. Alič (Bosna) 20,34
3. Prášil (ČR) 20,29.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika