Afričané vládli v Ústí. Probíhali chemičkou, v dešti rekordy honili marně

Etiopský vytrvalec Adugna Takele se na pátý pokus dočkal vítězství v RunCzech běžecké lize. A mezi ženami byla na trati Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem nejlepší Correti Jepkoechová z Keni. Útok na rekordní časy zhatil běžcům déšť, ti nejlepší za nimi zaostali jen těsně.

Ústecký půlmaratón se letos běžel počtvrté.

Ještě na desátém kilometru pospolu běžela elitní sedmička za 28:37 min., jen sedm vteřin za plánem tempa pod hodinu. Postupně ze skupinky odpadali někteří běžci včetně největšího favorita, jímž byl Etiopan Atsedu Tsegay, držitel čtvrtého nejlepšího půlmaratónského času všech dob, který ale v Ústí absolvoval teprve svůj první závod po jarním onemocnění břišním tyfem.

Dva kilometry před cílem udeřil Takele, devátý z letošního MS v půlmaratónu v Kodani. Časem 1:00:45 zaostal o sedm sekund za loňským rekordem závodu. "Dlouhá spolupráce mi pomohla, pak jsem to zkusil sám, rekord byl na dsoah," zalitoval vítěz.

Jepkoechová po triumfu na 10 km v pražské Grand Prix minulou sobotu získala český double.

Ústecký půlmaratón se neřadí k nejtradičnějším zastávkám seriálu RunCzech. K tomu napomohla atraktivní trať, která účastníky běhu zavedla i do tamní chemičky a nabídla i úchvatné výhledy na údolí Labe.

České prvenství si vyběhli Milan Kocourek a Ivana Sekyrová. Kocourek ve svém teprve druhém půlmaratónu časem 1:05:45 vytvořil nejlepší český výkon roku a byl na dvanáctém místě druhým Evropanem. "Od pátého kilometru jsem běžel sám. Japonce před sebou jsem nemohl za boha dohnat, povedlo se to až ke konci, kdy to byl boj o přežití," líčil.

Mezi ženami porazila nejlepší Evropanka, celkově devátá Sekyrová (1:19:18), o dvě a půl minuty Petru Kamínkovou. Útok na český výikon roku však nevyšel navzdory podpoře vodiče.

V poli závodníků se neztratil boxer Lukáš Konečný, dostal se těsně pod hodinu a půl a splnil tak svůj cíl. V rodinném běhu se svými potomky startovali olympijští vítězové Kateřina Neumannová a Martin Doktor.