Američan Gatlin vyhrál po stovce i dvojnásobnou trať

HELSINKY

Americký sprinter Justin Gatlin vyhrál po stovce i dvojnásobnou trať. Naposledy se takový sprinterský "double" podařil v roce 1999 na MS v Seville jeho krajanovi Maurici Greeneovi. Američané ve čtvrtečním finálovém běhu na 200 metrů obsadili první až čtvrté místo: stříbrnou medaili získal Wallace Spearmon, třetí byl obhájce titulu z Paříže John Capel a medaile nezbyla na Tysona Gaye.

Gatlin podobně jako na stovce opět těžil ze svého zrychlení v druhé polovině trati. "Chtěl jsem co nejrychleji vyběhnout zatáčku a pak se jen soustředit na rychlost a techniku," popsal závod. "Chci ale ještě třetí zlato," připomněl nadcházející soutěž štafet.

Americká výprava dnes získala ještě dvě zlaté medaile. Walter Davis se stal mistrem světa v trojskoku, překážkářskou stovku vyhrála Michelle Perryová. Davis ve třetí finálové sérii doletěl do vzdálenosti 17,57 metru od odrazového prkna a o 15 centimetrů porazil Kubánce Yoandriho Betanzose, který se na 17,42 trefil dokonce dvakrát.

Bronz získal Rumun Oprea

Bronz získal Rumun Marian Oprea, nejlepší muž letošních světových tabulek, jenž skokem 17,40 v poslední sérii sebral Leevanu Sandsovi z Baham medaili o jediný centimetr. Obhájce titulu z Paříže 2003 Švéd Christian Olsson nestartoval, kvůli neustávajícím bolestem v noze dnes předčasně ukončil sezonu.

Bývalá sedmibojařka Perryová, která se překážkám začala naplno věnovat až letos, ve finále zaběhla čas 12,66 a byla o desetinu sekundy rychlejší než Delloreen Ennisová-Londonová z Jamajky, která až podle cílové fotografie porazila svou krajanku Brigitte Fosterovou-Hyltonovou. Pro olympijskou vítězku Joannu Hayesovou z USA skončil závod zakopnutím, poraženou překážkou a diskvalifikací.

Soutěž tyčkařů vyhrál Nizozemec Blom

Soutěž tyčkařů nečekaně vyhrál Nizozemec Rens Blom. Osmadvacetiletý atlet, jehož dosavadním největším úspěchem byl bronz z halového MS v Birminghamu, skočil v dnešním finále 580 centimetrů a o pět centimetrů předčil Američana Brada Walkera. Ten si dva pokusy nechal na 585 cm, ale už neuspěl. "Dlouho jsem čekal, až zaskáču takhle dobře. Byl to můj den," řekl Blom.

Obhájce titulu Giuseppe Gibilisco z Itálie i olympijský vítěz ze Sydney Američan Nick Hysong se podělili jen o páté místo za 550 cm. V ruském souboji o bronz vyhrál díky druhému pokusu na 565 cm Pavel Gerasimov.

Hejnová se nedostala do finále běhu na 400 metrů překážek

Osmnáctiletá Zuzana Hejnová se nedostala do finále běhu na 400 metrů překážek. Česká rekordmanka obsadila v třetím semifinále předposlední, sedmé místo časem 57,29 sekundy. K postupu by přitom musela značně vylepšit své národní maximum 55,89.

Juniorská mistryně Evropy a mistryně světa do 17 let věděla, že na finále pomýšlet nemohla. "Ale jsem z toho času zklamaná," zhodnotila svůj výkon téměř sekundu a půl za osobním rekordem. "Počasí to asi ovlivnilo, i když na to se nedá vymlouvat. Postup do semifinále mě ale těší," uvedla.

Ve finále běhu na 110 metrů překážek poběží olympijský vítěz Liou Siang proti čtyřem Američanům. Postoupili Dominique Arnold, Terrence Trammell, Joel Brown i čtyřnásobný mistr světa Allen Johnson.

Diskařka Věra Cechlová získala druhou medaili pro českou výpravu. Ve finále hodila 63,19 metru, obsadila třetí místo a ke stříbru desetibojaře Romana Šebrleho přidala bronz. Druhé zlato v kariéře získala po šesti letech Němka Franka Dietzschová, stříbro brala Natalia Sadovová z Ruska. (Více o úspěchu Věry Cechlové čtěte ZDE).

Muži:
200 m: 1. Gatlin 20,04, 2. Spearmon 20,20, 3. Capel 20,31, 4. Gay (všichni USA) 20,34, 5. Buckland (Maur.) 20,41, 6. P. Johnson (Austr.) 20,58
Trojskok: 1. Davis (USA) 17,57, 2. Betanzos (Kuba) 17,42, 3. Oprea (Rum.) 17,40, 4. Sands (Bah.) 17,39, 5. Taillepierre (Fr.) 17,27, 6. Gregório (Braz.) 17,20.
Tyč: 1. Blom (Niz.) 580, 2. Walker (USA) 575, 3. Gerasimov 565, 4. Pavlov (oba Rus.) 565, 5. Gibilisco (It.), Lobinger (Něm.), Hysong (USA) všichni 550.
Ženy:
100 m př.: 1. Perryová (USA) 12,66, 2. Ennisová-Londonová 12,76, 3. Fosterová-Hyltonová (obě Jam.) 12,76, 4. Bolmová (Něm.) 12,82, 5. Korotějevová (Rus.) 12,93, 6. J. Kallurová (Švéd.) 12,95.
Disk: 1. Dietzschová (Něm.) 66,56, 2. Sadovová (Rus.) 64,33, 3. Cechlová (ČR) 63,19, 4. Faumuinaová (N. Zél.) 62,73, 5. Grasuová (Rum.) 62,05, 6. Ma Šu-li (Čína) 61,33.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.