Veselý zářil. Vyhrál na Diamantové lize v Římě druhým nejlepším výkonem kariéry

Řím

Mistr světa v hodu oštěpem Vítězslav Veselý zvítězil na mítinku Diamantové ligy v Římě a druhým nejlepším výkonem kariéry 88,14 metru se zařadil na druhé místo letošních světových tabulek. Na lídra sezóny Tera Pitkämäkiho z Finska mu scházelo 48 centimetrů, k osobnímu rekordu z kvalifikace olympijských her v Londýně mu chyběly dva decimetry. Koulař Tomáš Staněk se také prosadil na stupně. Skončil třetí ve svém letošním maximu 20,64 metru.

Oštěpař Vítězslav Veselý na letošní Zlaté tretře.

Veselý se přitom na začátku sezóny trápil. Na úvod Diamantové ligy v Dauhá předvedl výkon 83,67 metru, v Ostravě na Zlaté tretře hodil ještě méně (82,37) a byl za Petrem Frydrychem a Jakubem Vadlejchem v tabulkách až třetím Čechem. Také v Římě mu první hod nevyšel, ale v druhém pokusu oštěp letěl daleko a Veselý po něm soutěž předčasně ukončil.

Mistr světa z Moskvy vyhrál celkové hodnocení Diamantové ligy v letech 2012 a 2013 a po dnešním triumfu se posunul s pěti body na první místo průběžného pořadí seriálu o bod před Pitkämäkiho. Druhý dnes skončil v národním rekordu 87,71 metru Keňan Julius Yego, rekord Trinidadu a Tobaga 86,20 m hodil třetí Keshorn Walcott. Nevedlo se Petru Frydrychovi, který skončil jedenáctý za 73,79 m.

"Nečekal jsem, že hodím tak daleko. A výborné je, že se mi to podařilo hned v úvodu soutěže," pochvaloval si Veselý na webu Top Athletics. Soutěž nedokončil proto, aby se zbytečně nezranil a nezatěžoval tříslo, s nímž má lehké potíže. "Dávám si na to pozor a neházel jsem i proto, že mě už v neděli čeká další závod v Birminghamu," uvedl k dalšímu dílu Diamantové ligy.

Běh na 100 metrů vyhrál podle očekávání Američan Justin Gatlin, výkonem 9,75 sekundy zaostal o setinu za svým letošním světovým maximem. Nejlepší výkony roku padly v závodech na 800 metrů zásluhou Mohammeda Ammana (1:43,56) a na 5000 metrů, kde byl nejrychlejší další Etiopan Yomif Kejelcha (12:58,39). Ve výšce žen díky Španělce Ruth Beitiaové (200) a na ženské patnáctistovce, kterou vyhrála Američanka Jenny Simpsonová (3:59,31), a běhu na 3000 metrů překážek. Keňanka Hyvin Kiyengová zaběhla čas 9:15,08.

Staňkova premiéra na stupních

Staněk se hned při své premiéře v Diamantové lize dostal na stupně. Při svém letošním maximu (20,64) zaostal o 29 centimetrů za svým osobním rekordem z loňska, nestačil přitom na dvojnásobného mistra světa Němce Davida Storla (21,46) a Američana Jordana Clarkea (21,28).

Třiadvacetiletý český vrhač předvedl třetí nejlepší výkon pod širým nebem v kariéře ve druhé sérii. Ve čtvrté si zapsal 19,38 metru, jeho ostatní pokusy byly neplatné. Stupně vítězů uhájil před Američanem Ryanem Whitingem o čtyři centimetry.

"Jsem maximálně spokojený s umístěním i nejlepším výkonem roku venku. Po 20,64 jsem zkoušel jsem různé věci v technice a už to nešlo vylepšit, ale sezóna se pro mě teprve rozbíhá," řekl na webu Top Athletics Staněk, který se v pondělí představí na Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce.

Hodnocení disciplíny jasně vede Storl, který zvítězil i v Dauhá a byl druhý v Eugene. Staněk je s jedním bodem šestý.