Maslák na halovém MS zahájil obhajobu hladkým postupem do semifinále

Obhájce titulu Pavel Maslák bez potíží postoupil na halovém mistrovství světa v Portlandu do semifinále závodu na 400 metrů. Svůj běh snadno vyhrál, i když šetřil síly, a předvedl celkově šestý čas 46,57 sekundy. Nejrychlejší byl Katařan Abdalelah Harún za 46,15 sekundy.

Pavel Maslák v rozběhu na halovém mistrovství světa v Portlandu.

Skvělý výkon hned v rozběhu na 60 metrů předvedl Jamajčan Asafa Powell, který proletěl cílem uvolněně za 6,44 sekundy, čím vylepšil letošní nejlepší světový výkon Američana Ronnieho Bakera o tři setiny. Letošní maximum si Powell vylepšil o pět setin a zařadil se na páté místo historických tabulek. Rychleji běžel naposledy Brit Dwain Chambers, který v březnu roku 2009 předvedl výkon 6,42 sekundy.

Maslák si pochvaloval, že úvodní závod rozběhl poměrně rychle. "Chtěl jsem být na seběhu první, kontroloval jsem si to, což se povedlo," řekl. "Věřím, že v semifinále se mi bude dařit," uvedl český rekordman, který neběžel v tradičních rukávkách. "Zapomněl jsem si je v batohu a na hotelu jsem nechal ponožky do treter. Tak snad si konečně uvědomím, že jsem na mistrovství světa a začnu pořádně závodit," usmál se.

V rozběhu na 1500 metrů skončila Kristiina Mäki, která ve svém běhu obsadila sedmé místo, ale vytvořila si alespoň osobní rekord 4:11,28 minuty. Letošní maximum si vylepšila o 28 setin. "Po osobáku jsem celkově docela spokojená. Myslím, že příprava na léto jde správným směrem, určitě pro mě byl tento závod přínosem a zkušeností," řekla Mäki.

Helcelet je zatím šestý

Adam Sebastian Helcelet figuruje v sedmiboji po běhu na 60 metrů a dálce na šestém místě se ziskem 1724 bodů. Ve druhé disciplíně výkonem 719 cm zaostal za svými možnostmi. Kateřina Cachová byla po překážkách pátá, po výšce osmá a po vrhu koulí navzdory nejlepšímu letošnímu výkonu 12,26 metru klesla na devátou příčku. Celkem má 2696 bodů.

V čele vícebojařských soutěží jsou Ashton Eaton z USA, který se blýskl v dálce skokem do vzdálenosti 808 cm, a Ukrajinka Anastasja Mochňjuková.