Obhájce titulu Maslák i Holuša jsou na HMS ve finále

Pavel Maslák neponechal nic náhodě a vyhrál na HMS v Portlandu semifinále závodu na 400 m ve svém nejlepším letošním času 45,71 sekundy. Titul ze Sopot bude obhajovat v neděli ráno ve 3:05 SEČ. Bez potíží do finále závodu na 1500 m postoupil také halový mistr Evropy z Prahy Jakub Holuša. Naopak nevedlo se v soutěži koulařů Tomáši Staňkovi, který nepotvrdil medailové ambice a po nejhorším výkonu sezony 19,46 metru skončil šestnáctý.

Pavel Maslák v rozběhu na halovém mistrovství světa v Portlandu.

Maslák už si tentokrát nezapomněl tradiční rukávky jako při rozběhu, ale jeho výkon byl podobný jako v jeho prvním vystoupení na zelené dráze v Portlandu. Přestože měl ve svém běhu silné soupeře, při seběhu byl v čele a vedení udržel až do cíle, byť ve stejném času s Katařanem Abdalelahem Harúnem. V prvním semifinále vyhrál Bralon Taplin z Grenady, který byl o 33 setin rychlejší než Maslák.

"Dneska to bylo docela náročné, v Sopotech jsem se cítil líp a běželo se mi lehčeji," hodnotil Maslák. "Harún do mě šel, chtěl jsem uhájit první příčku, takže jsem se musel bránit a vzalo mi to nějaké síly," uznal.

Překvapením skončilo finále nejkratšího sprintu. Vyhrál totiž Američan Trayvon Bromell, který šedesátku proběhl v času 6,47 sekundy. Nečekaně porazil Asafu Powella, jenž v rozběhu i semifinále zaběhl bez maximálního úsilí jamajský rekord 6,44 sekundy. Předvedl tak nejrychlejší běh za posledních sedm let a pátý výkon sprinterské historie v hale. Ve finále Powell ale zaváhal na startu a byl druhý v času 6,50.

Holušovi tempo závodu vyhovovalo

Holuša skončil v prvním rozběhu po dobrém taktickém výkonu na přímé postupové třetí pozici v času 3:47,62 minuty. "Chůze a poslední tři kola sprint, tak bych to charakterizoval. A to je přesně to, co já umím," řekl po rozběhu Holuša, halový vicemistr světa na osmistovce z Istanbulu 2012. "Bylo to přesně tak, jak jsem si představoval, cítím se skvěle," uvedl.

Od začátku udával tempo, pak se schoval u mantinelu a šetřil síly. V posledním kole vyrazil na svůj pověstný finiš. "Měl jsem rezervu, takže konec jsem mohl vypustit, důležité bylo šetřit síly. Závodit ve finále se bude dát s každým, budu si muset držet pozici pro poslední pětistovku," plánoval mílař.

Před závodem byl nervózní, protože měsíc nezávodil. "V létě se mi nepodařilo dostat na MS v Pekingu z rozběhu, ale je vidět, že jsem se připravil dobře. Holuša startuje na svém pátém halovém MS, počtvrté poběží finále, před dvěma lety v Sopotech byl pátý. "Takže už bych chtěl zúročit ty zkušenosti," uvedl.

Staňkovi se závod vůbec nepodařil

Staněk letos hale prokazoval výbornou formu. Jeho dosud nejkratší výkon měl hodnotu 20,18 metru, ale také se dvakrát dostal za hranici 21 metrů a v Jablonci si vytvořil osobní rekord 21,30 metru. Staněk ale na všech svých dosavadních čtyřech vrcholných akcích v posledních dvou letech vypadl vždy v kvalifikaci.

Výpadek koulař přisuzoval i problémům se zády z posledního tréninku. "Už v rozcvičování to nebylo nic moc. Vystřelovalo mi to do zad, takže jsem nemohl házet uvolněně a doufal jsem, že to trefím, protože formu jsem měl," uvedl Staněk. "Ale nepovedlo se to, což je špatně," uznal pátý muž světových tabulek.

Pětibojařka Kateřina Cachová obsadila osmé místo výkonem 4403 bodů. Závod vyhrála Kanaďanka Brianne Theisenová-Eatonová díky fantastickému závěrečnému běhu na 800 metrů, díky němuž porazila do té doby překvapivě vedoucí Ukrajinku Anastasju Mochňjukovou. Theisenová-Eatonová si nejlepším výkonem roku na světě 4881 bodu vytvořila osobní rekord o 113 bodů a dostala se na osmé místo halové historie.

Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet skočil do výšky 202 cm a po čtyřech disciplínách zůstal na páté pozici. Na kontě má 3333 bodů a v útoku na stupně vítězů nepatrně ztratil. Jeho manko nyní činí 87 bodů. Vede stále podle očekávání Ashton Eaton (3564). Sedmiboj pokračuje dnes večer v 19:15 SEČ během na 60 metrů překážek.

Dálkařka Reesová se zachránila až posledním skokem

Svým posledním skokem v soutěži vybojovala Američanka Brittney Reeseová potřetí v kariéře titul halové mistryně světa, což se před ní žádné dálkařce nepovedlo. Výkonem 722 centimetrů zaostala jen o centimetr za vlastím kontinentálním rekordem z roku 2012. Dál v hale skočily jen světová rekordmanka Němka Heike Drechslerová (737) a bývalá sovětská dálkařka Galina Čisťjakovová (730).

Reesová v závěrečné sérii odsunula z prvního místa Ivanu Španovičovou, které nestačil ke zlatu ani nový srbský rekord 707 cm. Národní maximum v kvalitní soutěži zlepšila i třetí Britka Lorraine Ugenová, která skočila 693 cm.

Třetím halovým titulem po letech 2010 a 2012 devětadvacetiletá dálkařka vyrovnala svou bilanci ze světových šampionátů pod širým nebem, na kterých triumfovala v letech 2009, 2011 a 2013. K tomu má olympijské zlato z Londýna. "Byla to výborná soutěž a jsem pyšná, že jsem získala další zlato. Jsem ráda, že jsem zase ve formě a vyhrávám. Jsem na tom jako v roce 2012, kdy jsem překonala americký halový rekord a pak vyhrála olympiádu. Je to základ pro zisk další medaile v létě," libovala si Reeseová.

3. Kasjanov (Ukr.) 3420 (6,86 - 749 - 14,53 - 199),
...5. Helcelet (ČR) 3333 (7,05 - 719 - 14,96 - 202).