Rubriky:

Ladíme

Živě

Šokující výsledky vědecké studie. Myšlenky na vlastní smrt zlepšují výkony!

30. března 2017 08:20 - Phoenix

Pravděpodobně to není první věc, která by vám vytanula na mysli, když se stavíte na startovní čáru nějakého závodu. Nový výzkum University of Arizona ale naznačuje, že se vaše výkony mohou zlepšit, věnujete-li pár myšlenek vlastní blížící se smrti.

 

Profimedia.cz

Tímto aspektem se zabývaly dvě studie uveřejněné v odborném Journal of Sport and Exercise Psychology. Věrohodným způsobem doložily, že se výkony atletů zvýšily až o 40 % (!), když jim před výkonem byly podstrčeny myšlenky na vlastní smrtelnost.

Když jsem ho viděla naposledy, byl mrtvý, říká účastnice závodu

Výzkumníci na tomto poněkud morbidním poli sportovní psychologie tvrdí, že takové výsledky jsou způsobeny podvědomou reakcí lidské psychiky, která se snaží zvýšit subjektivní sebehodnocení jedince jako jistý druh obrany před strachem ze smrti. Jinými slovy říkají, že se atlet snaží investovat do svého odkazu dalším generacím a tím symbolicky pozitivně ovlivnit svoji „nesmrtelnost".

„Vaše podvědomí zkouší najít cesty, jak se vypořádat se smrtí, zlikvidovat problém smrtelnosti. Řešením je zde zvýšení sebevědomí, které vám dává pocit, že jste součástí něčeho většího, že máte šanci stát se nesmrtelným," vysvětluje Uri Lifshin, jeden z vedoucích pracovníků projektu.

První studie probíhala mezi třemi desítkami respondentů, kteří mezi sebou hráli basketbal stylem jeden na jednoho. Mezi poločasy vědci hráčům zařadili vyplňování dotazníků. Zatímco někteří hráči dostávali záludné otázky týkající se smrtelnosti člověka, jejich druhá skupina byla dotazována na aspekty samotné hry. V druhé polovině testovacích mačů se skupina s „dotazníky smrti" zlepšila v průměru o 20 %, zatímco druhá skupina nedosáhla žádných relevantních zlepšení.

Je poměrně těžké přijmout skutečnost, že něco tak temného, jako je vlastní smrt, může atletům motivačně velmi prospívat. Podvědomá touha po vlastní nesmrtelnosti je táhne kupředu a vědci se domnívají, že tento aspekt lze využívat napříč všemi sportovními disciplínami.

Možná až zase budete chtít překonat nějaký ‒ minimálně svůj vlastní ‒ rekord, uděláte nejlépe, když věnujete tichou vzpomínku paní Zubaté. Pomoci by mohla i představa, jak vás během celého závodu pronásleduje.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce