Rubriky:

Biatlon

Šesté místo bereme, tvrdil šéftrenér biatlonistů Rybář. A zastal se chybující Vítkové

3. března 2016 18:43 - Oslo

Poprvé od mistrovství světa v Novém Městě na Moravě před třemi lety nezískala smíšená štafeta českých biatlonistů na velké akci medaili, šesté místo na úvod světového šampionátu v Oslu ale není podle šéftrenéra Ondřeje Rybáře propadák. Největší spokojeností zářil Michal Šlesingr. Veronika Vítková na prvním úseku pětkrát dobíjela a ztratila kontakt se špičkou, ideálně se prý nejelo Gabriele Soukalové ani finišmanovi Michalu Krčmářovi.

 

Český biatlon, Petr Slavík

Na Vysočině česká čtveřice vybojovala v roce 2013 bronz, o rok později na olympijských hrách stříbro a loni na MS v Kontiolahti zlato. Zaváhání Vítkové hned na prvním úseku české naděje na další úspěch zhatilo. "Šesté místo není průšvih, byť asi hodně lidí věřilo v medaili. Musíme se ale podívat, jak silné týmy tam před námi i za námi jsou. Celkově to bereme, je to důstojný výsledek na začátek šampionátu," řekl Rybář.

Chyby Vítkové připravily český tým o možnost se o cenné kovy poprat, neboť Soukalová a Šlesingr museli dotahovat velkou ztrátu na trati úplně sami, zatímco o medaili jely čtyři štafety společně. "Bylo vidět, jak je důležité být v tom vlaku se štafetami vpředu. Jinak se nedá závodit. Ztratili jsme na prvním úseku kontakt, ale nechci, aby to všechno padlo na hlavu Veroniky," uvedl Rybář.

Vítkovou se snažil psychicky podpořit. "Muselo to být pro ni zdrcující, když cítila i na té druhé střelbě, že jí zase ten vláček ujíždí. Muselo to pro ni být frustrující, navíc po Canmore," připomněl Rybář její výpadek ve stejném závodu na Světovém poháru v Kanadě, kde musela Vítková po střelbě vleže na tři trestná kola. "Střeleckou stabilitu ukazovala na soustředění v Pokljuce, ale tady hrály asi roly nervy. Ostatní zastříleli výborně," upozornil Rybář na jinak bezchybnou českou střelbu.

Vítková: Spadla na mě deka

Veronika Vítková si na první střelbě vleže, s kterou se v aktuální sezóně pere, po druhém dobíjení myslela, že terč trefila a dokonce si zaklapla kryt na dioptru. "Myslela jsem, že jsem to dala. Pak na mě spadla deka, vzpomněla jsem si na Canmore a bylo zle," přiznala, že ji zradila psychika. "Od začátku to tempo bylo hodně rychlé a já jela na krev, ale už jsem měla v hlavě toho brouka," připustila.

Soukalová na druhém úseku neměla dobré pocity, ale ty pramenily zejména z přemíry snahy smazat manko. "Bylo to strašně těžký, od začátku jsem se cítila na trati unavená, ale snažila jsem se ze všech sil to dojet," prohlásila. Dobrý pocit měla z čisté střelby, v níž je v sezóně velmi silná. "To vyšlo, za to jsem ráda," uvedla.

Muže potěšila střelba

Za střelbu se mohli pochválit i čeští muži. Šlesingra potěšil i běžecký výkon, i když na trati byl zcela sám. "To bylo nepříjemné, když nebyl nikdo přede mnou ani nikdo za mnou, jen jsme se střídali na střelnici," popisoval. "Střelba dobrá, celý dnešní výkon byl dobrý, to je signál do dalších závodů," radoval se.

Trochu mrzutější byl po své premiéře ve smíšené štafetě na velké akci Krčmář. "Nejelo se mi vůbec dobře, byl jsem zadržený a nemohl jsem s tím nic udělat. Hlava by chtěla, ale tělo mě nepustilo. Bylo to nemastné neslané," stěžoval si. "Ale jsem rád za střelbu, vleže jsem měl veliké štěstí, protože dvě rány byly těsné," řekl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Biatlon