Rubriky:

Ostatní sporty

Krasobruslařka Slucká má sedmý titul mistryně Evropy

19. ledna 2006 22:39 - LYON

Ruská krasobruslařka Irina Slucká vstoupila do historie jako první žena, která získala sedm titulů mistryně Evropy. Ve francouzském Lyonu udržela vedení z krátkého programu a po volné jízdě o necelých šestnáct bodů porazila krajanku Jelenu Sokolovovou. Bronzovou medaili získala Italka Carolina Kostnerová. Česká reprezentantka Ivana Hudziecová do volných jízd nepostoupila.

Slucká potvrdila roli favoritky a deklasovala všechny evropské soupeřky rozdílem třídy. Do volné jízdy zařadila dvě kombinace a jednu trojkombinaci, a když k tomu přidala výborné provedení ostatních prvků, získala za druhou část soutěže o deset bodů více než druhá Sokolovová. Jediného drobného zaváhání se dopustila při trojitém flipu, kdy neudržela energii na uzdě a dotkla se rukou ledu. Přesto se šestadvacetiletá závodnice posedmé v kariéře radovala z evropského titulu a překonala legendární Němku Katarinu Wittovou i Norku Sonju Henievou.

Sokolovové životní výkon ve volné jízdě stačil jen na stříbrnou pozici. Vicemistryně světa z roku 2003 na úvod volné jízdy zabojovala a těsně u mantinelu dokončila trojkombinaci. Naprosto čistě předvedla i všechny ostatní naplánované skokové prvky a celkovým ziskem 177,81 bodu o více než dvanáct bodů překonala své dosavadní osobní maximum v novém systému bodování. Po loňském pátém místě se tak na evropské scéně vrátila na stupně vítězů.

Bronzová medailistka z loňského mistrovství světa Kostnerová do volné jízdy vstoupila výborně provedenou kombinací trojitého flipa a trojitého toeloopa a bez zaváhání předváděla i další náročné prvky. Další kombinaci si dovolila zařadit až do třetí minuty jízdy, což jí přineslo bonifikaci od rozhodčích, ale vzápětí upadla při pokusu o sólový trojitý salchow. Díky lepší volné jízdě se však dostala před šestnáctiletou Gruzínku Elene Gedevanišviliovou i Švýcarku Sarah Meierovou a získala první evropskou medaili.

Výsledky - ženy:
1. Slucká 193,24 b., 2. Sokolovová (obě Rus.) 177,81, 3. Kostnerová (It.) 172,45, 4. Meierová (Švýc.) 167,17, 5. Gedevanišviliová (Gruz.) 153,27, 6. Korpiová (Fin.) 146,37, ...26. Hudziecová (ČR) 33,62 - vyřazena v krátkém programu.

ČTK

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.