Rubriky:

Ostatní sporty

Rus Kramnik se stal šachovým mistrem světa

13. října 2006 17:59 - ELISTA

Ruský šachista Vladimir Kramnik získal titul mistra světa, který je po třinácti letech znovu jen jeden. V pátečním tie-breaku v Elistě porazil Bulhara Veselina Topalova 2,5:1,5, když o výhře rozhodl vítězstvím ve čtvrté partii rapid šachu. Partie se zkráceným časovým limitem musely rozhodnout poté, co po dvanácti základních partiích byl stav 6:6.

Zápas dvou úřadujících šampionů různých organizací ukončil vleklý rozkol, který vznikl v roce 1993, kdy se Garri Kasparov rozkmotřil s Mezinárodní šachovou federací a založil vlastní soutěž.

Dnešní úvodní partie skončila remízou, když Topalov nedokázal využít výhody bílých figur. Vzápětí Kramnik s bílými zvítězil a přiblížil se triumfu, ale jeho bulharský soupeř ve třetí partii využil své výhody a vyrovnal. Ruský šachista, který v případě prohry hrozil FIDE žalobou kvůli kontumaci páté partie, nakonec rozhodl u šachovnicového stolu. Čtvrtou partii stejně jako tu druhou vyhrál ve 45. tahu a získal potřebných 2,5 bodu.

Kramnik měl už před dneškem ve hře se zkráceným časem výrazně lepší bilanci. Ve vzájemných partiích vyhrál o čtyři víc než Topalov. Ale za favorita se nepovažoval. "Rapid šach a bleskový šach - to je loterie. Záleží na mnoha věcech, na tom, jak se člověk zrovna vyspí, a jestli má štěstí," řekl jednatřicetiletý Rus.

Nevraživost trvala až do konce

Ten před závěrem zápasu tvrdil, že Topalova jako mistra světa neuzná, pokud by o jeho vítězství rozhodla pátá partie, k níž po sporech s pořadateli odmítl nastoupit a prohrál ji kontumačně. Bulharský velmistr si tehdy vynutil, aby FIDE zakázala Kramnikovi chodit na soukromou toaletu, protože ho podezříval, že na ní dostává nepovolené informace.

Většina expertů však soudí, že osočování ze zakázaných praktik bylo jen součástí války nervů a Kramnik si získal hodně příznivců, když i po kontumaci znovu usedl za šachovnici. V té chvíli totiž byla většina milovníků královské hry přesvědčena, že nový král ani tentokrát korunován nebude.

Britský list Guardian tehdy napsal, že Kramnik je morálním vítězem bez ohledu na to, jak utkání dopadne. Otázkou však je, jestli ruského velmistra přiměla k návratu za stůl snaha ukončit šachové dvojvládí, nebo půl miliónu dolarů za start v utkání, které by při předčasném odchodu nedostal.

Nevraživost provázela zápas až do samého konce. Podle bulharského tisku to však byl záměr a oba aktéři prý dostali zvláštní odměnu za to, aby teatrálními gesty přilákali k utkání větší pozornost. Problémy pokračovaly i dnes, kdy podle listu Echo Moskvy letiště v Elistě odmítlo přijmout letadlo s bulharským prezidentem Georgim Parvanovem, který chtěl přímo v dějišti povzbudit svého krajana.

Vladimir Kramnik (Rus.) vs. Veselin Topalov (Bulh.)
Páteční výsledek: 2,5:1,5
Konečný stav: 8,5:7,5.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty