Rubriky:

Cyklistika

Cyklistika navzdory dopingovým aférám zůstane na olympiádě

21. června 2007 16:39 - LAUSANNE

I když pověst cyklistiky čím dál více trpí pod tíhou dopingových afér, nemusí se toto sportovní odvětví bát, že přijde o své místo mezi olympijskými sporty. Představitele mezinárodní unie (UCI) o tom ve čtvrtek ujistil šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge a zároveň ocenil úsilí, které federace v boji proti dopingu vyvíjí.

 

ČTK/AP

"Nemůžeme vylít vaničku i s dítětem," prohlásil Rogge s tím, že si cyklistika na olympiádě zaslouží zůstat. "UCI neporušuje pravidla, to jezdci. A UCI dělá více než řada dalších federací, aby problémům učinila přítrž," prohlásil belgický funkcionář během telekonference v Lausanne. Opatření jako například zvýšení počtu mimosoutěžních dopingových kontrol označil za příkladná.

Nejslavnější etapový závod Tour de France přitom ani rok po skončení nemá posledního vítěze, protože Floyd Landis měl pozitivní test a jeho případ stále není uzavřen. Loni se pak provalila aféra, že ve Španělsku lékaři pomáhali nedovolenými prostředky více než padesáti jezdcům z celého světa.

Trest si momentálně odpykává například šampión Gira d'Italia Ivan Basso, nedávno se pak přiznali k dopování někteří jezdci bývalé stáje T-Mobile. Podle nové dohody každý hříšník přijde o roční plat a na start červencové Tour bude puštěn jen ten cyklista, který se v čestném prohlášení zaváže k boji proti dopingu.

Počet letních olympijských sportů bude klesat. Za rok v Pekingu jich ještě bude 28, v Londýně po vyřazení baseballu a softbalu o dvě méně. A na dalších hrách v roce 2016 zůstane jen pětadvacet odvětví.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika