Cyklokrosař Štybar skončil na SP v Kalmthoutu druhý, vyhrál Nijs

KALMTHOUT

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar dojel v nedělním závodu Světového poháru v belgickém Kalmthoutu na druhém místě za domácím Svenem Nijsem. Třetí skončil další belgický závodník Niels Albert, na nějž se Štybar bodově dotáhl v čele průběžného hodnocení seriálu.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar

Štybar hodně litoval, že v Kalmthoutu nedokázal vyhrát. "Nyní jsem spíše rozzlobený, ale do zítřka se z toho vyspím," prohlásil v cíli. "Ve druhé polovině závodu jsem byl odjetý a Albert s Nijsem mě dostihli až v posledním kole. Trať se změnila, v závěru to dost polevilo a já jel dále na hladkých gumách, zatímco oni si je vyměnili za hrubé, a to jim pomohlo. Nevím, proč jsem to neudělal i já," zlobil se sám na sebe český jezdec.

V posledním kole jel dlouho v čele, ale vedení neudržel. "Nijs mě předjel v poslední moment a potom již na okruhu nebylo místo kde se před něj dostat. Do poslední zatáčky vjel první, a to bylo rozhodující," dodal Štybar.

Druhým místem v Kalmthoutu nicméně potvrdil, že má stále dobrou formu. "Důležité ale nyní budou vánoční závody. Tam je jich hodně důležitých a za týden může být forma pryč," podotkl Štybar.

Na belgické poměry se v Kalmthoutu jelo na netradiční trati. Na okruhu ležela patnácticentimetrová vrstva sněhu a další vločky padaly i v průběhu závodu. To vyhovovalo českým cyklistům, kteří za podobných podmínek často závodí na domácích tratích. Nešlo však prakticky předjíždět, protože mimo úzkou stopu se jelo v hlubokém sněhu.

Start českým závodníkům vyšel, v elitní desítce se usadili Martin Bína, Martin Zlámalík a Radomír Šimůnek, Štybar jel v prvním kole na jedenáctém místě. Hodně aktivní byl především Bína a před polovinou závodu se vysunul dopředu i Šimůnek. Před výběhem do schodů byl dokonce už na druhém místě, ale po následném pádu značně otřesený ze závodu odstoupil.

Štybar jel v té době hned za Šimůnkem. "Stačil jsem se mu sice vyhnout, ale nějak mě to rozhodilo. Zaklopýtal jsem a potom jsem měl na kole horší pocit," uvedl nejlepší český jezdec, Přesto dál jezdil vpředu a vzájemně se hlídal s největšími soupeři Nijsem a Albertem. Tři kola před cílem se pak Štybar oběma Belgičanům vzdálil a vypadalo to na jeho třetí triumf v závodech Světového poháru v řadě.

Nijs a Albert jej ale společnými silami dojeli, přesto v posledním kole Štybar nastoupil znovu a udržel se ho pouze Nijs. Do poslední zatáčky před cílem, která byla hodně ledovatá, vjel na vedoucí pozici Belgičan a Štybar už věděl, že tentokrát skončí za ním. V poklidu si tak dojel pro druhé místo, stejně jako Albert pro třetí.

Po absenci kvůli nachlazení v minulém závodu na sebe opět upozornil Bína. I když mu v závěru docházely síly, udržel šesté místo. "Zajel velmi dobrý závod, jsem s jeho výkonem naprosto spokojen. Štybar jel profesorsky, jen škoda, že v závěru nejel na první pozici. Takto vlastně ani nespurtoval," řekl ČTK český reprezentační kouč Petr Klouček.

Spokojený byl i s výkonem patnáctého Zlámalíka. "Jeho forma má stoupající tendenci. A ještě lépe jel Šimůnek, škoda toho pádu, možná by bojoval o stupně vítězů. Ale naštěstí se nijak vážněji nezranil," dodal Klouček.

V závodě žen dominovaly nizozemské cyklistky. V závěru o svém prvenství rozhodla Daphny van den Brandová, která projela cílem s náskokem čtyř sekund před Marianne Vosovou. Třetí skončila Katherine Comptonová z USA, která vede průběžné hodnocení seriálu.

Nejlepší z českých závodnic byla Pavla Havlíková, jež projela cílem jedenáctá a v průběžném pořadí SP je osmá.

Šestý závod SP v cyklokrosu v Kalmthoutu (Belgie):
Muži:
1. Nijs (Belg.) 1:00:30, 2. Štybar (ČR) -3, 3. Albert -4, 4. Vantornout -9, 5. S. Vanthourenhout (všichni Belg.) -16, 6. Bína (ČR) -42, 7. Aernouts (Belg.) -50, 8. Mourey (Fr.) -54, 9. B. Wellens (Belg.) -1:05, 10. De Knegt (Niz.) -1:09, ...15. Zlámalík -1:35, 25. Bambula -2:57, 39. Ausbuher -4:36, 49. Kyzivát -5:18, Šimůnek (všichni ČR) nedokončil.
Průběžné pořadí SP po šesti závodech:
1. Albert 435, 2. Štybar 435, 3. Nijs 350, 4. Vantornout 339, 5. Mourey 302, 6. De Knegt 270, ... 12. Zlámalík 219, 15. Bína 179, 16. Šimůnek 176, 17. Dlask 176, 24. Ausbuher 146, 33. Bambula 86, 54. Klouček 30, 67. Kyzivát 18, 73. Kulhavý 13, 74. Mlynář (všichni ČR) 13.
Ženy:
1. Van den Brandová 36:33, 2. Vosová (obě Niz.) -4, 3. Comptonová (USA) -35, 4. Kupfernagelová (Něm.) -1:20, 5. Cantová (Belg.) -1:20, 6. Ferrierová-Bruneauová (Fr.) -1:37, ...11. Havlíková -3:12, 31. Mikulášková -6:30, 33. Pirzkallová (všechny ČR) -6:33.
Průběžné pořadí SP po čtyřech závodech:
1. Comptonová 210 bodů, 2. Van den Brandová 200, 3. Vosová 160, 4. Van Passenová (Niz.) 148, 5. Ferrierová-Bruneauová 129, 6. Kupfernagelová 110, ... 8. Havlíková 104, 17. Kyptová 41, 23. Hanušová-Nashová (obě ČR) 35.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.