Nibali uhájil v mlze a dešti v Pyrenejích vedení na Vueltě

LAGOS DA COVADONGA

Španělský cyklista Carlos Barredo vyhrál s více než minutovým náskokem v dešti a mlze horskou 15. etapu Vuelty. Na třetí místo se v závěrečném náročném stoupání na pyrenejský vrchol Lagos de Covandonga prosadil Slovák Martin Velits, kterého vedle Barreda předstihl už jen Belgičan Nico Sijmens. Závod stále vede Ital Vincenzo Nibali.

Vincenzo Nibali (vpravo) se svým týmem

Lídr stáje Liquigas, kterému opět až do posledních kilometrů pomáhal český cyklista Roman Kreuziger, projel cílem ve výšce 1110 metrů nad mořem na osmém místě. Třiadvacetiletý Nibali si tak udržel čtyřsekundový náskok před Španělem Joaquínem Rodríguezem, který skončil desátý. O osudu závodu tak nejspíš rozhodne středeční časovka, v níž by měl mít italský jezdec výrazně navrch.

Devětadvacetiletý Barredo z týmu Quick Step vyhrál na kopci, který je často přirovnáván k legendárnímu stoupání na Alpe D'Huez ve Francii a na němž dělal první cyklistické krůčky na horském kole. Za triumfem se vydal v nebezpečném sjezdu, v němž se odpoutal od skupiny šesti mužů v úniku.

"Můj táta kdysi říkal, že když tohle vyjedu z Ovieda na horském kole, tak mi koupí silniční kolo," zavzpomínal na své začátky Barredo. "Kdybych tehdy zklamal, asi bych tu nestál," usmíval se. Právě otci vítězství věnoval. "Oslavíme to několika sklenicemi moštu," prohlásil.

Kreuziger v závěrečných kilometrech zvolnil a dojel do cíle 187 kilometrů dlouhého úseku na 36. místě o 5:47 minuty za vítězem. V celkovém pořadí si polepšil o tři místa a patří mu 34. pozice.

Nibaliho pozici se snažil ohrozit Španěl Ezequiel Mosquera, který dojel sedmý, ale ze své ztráty odmazal jen 11 sekund. "Chtěl jsem víc, ale je to lepší než nic. Zítra se pojede nejtěžší horská etapa a zkusím to znovu," řekl Mosquera, jenž na třetím místě ztrácí na červený trikot 39 sekund.