Machačová byla druhá ve scratchi, v Londýně padaly rekordy

LONDÝN

Cyklistka Jarmila Machačová obsadila ve finále SP na dráze v Londýně druhé místo ve scratchi. Úřadující vicemistryně světa v bodovacím závodu dnes na budoucí olympijské dráze prohrála jen s Australankou Melissou Hoskinsovou. V celkovém hodnocení této neolympijské disciplíny skončila Machačová třetí.

O víkendu čeká Machačovou ještě start v omniu, v němž bude bojovat také o body do olympijské kvalifikace. Londýnský závod je předposlední šancí, kvalifikaci uzavře dubnový světový šampionát v Melbourne.

Londýnská dráha vyrobená ze sibiřské borovice potvrzuje dřívější prohlášení organizátorů, že je nejrychlejší na světě. Padly na ní už čtyři světové rekordy, o které se postaraly ženy.

V kvalifikaci týmového sprintu zajely nové maximum Australanky Anna Mearesová a Kaarle McCullochová časem 32,828, ale ve finále podlehly domácí dvojici Jess Varnishová a Victoria Pendletonová, které byly ještě rychlejší (32,754).

Podobný scénář měl stíhací závod družstev na 3000 metrů. V něm nejprve v malém finále vyhrály Australanky za 3:19,164 minuty, čímž o téměř půl sekundy vylepšily dosavadní rekord Američanek. Ve finále pak triumfovaly Britky Danielle Kingová, Joanna Rowsellová a Laura Trottová, které ubraly z čerstvého rekordu další sekundu výkonem 3:18,148.

Závěrečný závod Světového poháru v dráhové cyklistice v Londýně:
Muži:
Kilometr s pevným startem: 1. Nimke (Něm.) 1:01,211, 2. D'Almeida (Fr.) 1:02,036, 3. Van Velthooven (N. Zél.) 1:02,048, ...12. Ditzel (ČR) 1:04,034.
Konečné pořadí SP: 1. Van Velthooven 18 b., ...6. Ditzel 8.
Bodovací závod: 1. Torres (Šp.) 58 b., 2. Svešnikov (Rus.) 42, 3. Elorriaga (Šp.) 36, ...14. Kadlec (ČR) 4.
Konečné pořadí SP: 1. Elorriaga 20, ...14. Kadlec 2.
Týmový sprint - finále: Německo (Enders, Förstemann, Levy) 43,562 - Francie (Bauge, D'Almeida, Sireau) 43,631, o 3. místo: Británie 43,781 - Austrálie 43,954, ...15. ČR (Feiferlík, Kelemen, Wagner).
Konečné pořadí SP: 1. Německo 31.
Ženy:
Scratch: 1. Hoskinsová (Austr.), 2. Machačová (ČR), 3. Kalitovská (Ukr.).
Konečné pořadí SP: 1. Druytsová (Belg.) 17, ...3. Machačová 10.
Týmový sprint - finále: Británie (Varnishová, Pendletonová) 32,754/světový rekord - Austrálie (Mearesová, McCullochová) 32,945, o 3. místo: Čína 33,060 - Francie 33,433.
Konečné pořadí SP: 1. Čína (Kung Ťin-ťie, Kuo Šuang) 29.
Stíhací závod družstev - finále: Británie (Trottová, Kingová, Rowsellová) 3:18,148/světový rekord - Kanada (Whittenová, Carletonová, Glaesserová) 3:18,982, o 3. místo: Austrálie 3:19,164 - Nizozemsko 3:21,992.
Konečné pořadí SP: 1. Británie 24.