Rubriky:

Cyklistika

Simoni: Dostat Armstronga na Giro bude těžké

8. prosince 2003 12:10 - PRAHA

Dvojnásobný vítěz cyklistického Gira d'Italia Gilbetro Simoni se nedávno zúčastnil v Praze předávání cen pro nejlepší domácí cyklisty roku. Ve dvaatřiceti letech je na vrcholu a říká: "Dokud jsou výsledky, motivace je pořád. I když jsem zažil situace, kdy bych nejradši hodil kolo do škarpy."

 

ČTK/AP

Po skončení úspěšné sezóny, kterou jste vyšperkoval druhým vítězstvím na Giro d´Italia v kariéře, jste musel absolvovat řadu společenských akcí. Nelezlo vám to už na nervy?
Bylo jich hodně, ale beru to jako povinnost, často je to příjemné zpestření. Ale teď už jsem to ukončil. Je čas, abych začal pomalu trénovat na novou sezónu. Dosud jsem jezdil jen tak pro rytmus, abych se trochu udržel v kondici.

Je vám 32 let. Baví vás ještě pořád touhle dobou sednout na kolo a začít tvrdě trénovat?
Dokud jsou výsledky, motivace je pořád. A když nejsou, naštvu se a zmáčknu se ještě víc. Ale samozřejmě už jsem kolikrát zažil i situace, kdy bych kolo nejradši hodil do škarpy.

Jste v Itálii velká hvězda?
Lidi mě znají, protože cyklistika je u nás doma tradiční sport s velkou sledovaností. Je velmi oblíbený u široké veřejnosti. Ale třeba s fotbalem se to nedá srovnávat, ten je v Itálii jasnou jedničkou.

Nedávno jste se nechal slyšet, že byste na Giru 2004 rád viděl pětinásobného vítěze Tour de France Američana Armstronga...
Bylo by fajn se s ním poměřit, ale asi se toho nedočkám. Dostat ho na Giro bude hodně těžké, protože má prostě jasnou prioritu v Tour a tomu podřizuje celou sezónu.

Vy jste sice letos na Tour vyhrál etapu, ale celkově jste skončil hluboko v poli poražených...
Očekávání byla daleko větší. Dva dny jsem měl velkou krizi, cítil jsem se hrozně a nakonec jsem byl rád, že se mi podařil alespoň dílčí úspěch. Já jsem ve výsledcích buď na začátku, nebo úplně na konci...

Je Armstrong na Tour opravdu neporazitelný?
Těžko říct. Víte, kolik je v pelotonu lidí, kteří by ho chtěli porazit? Lance je velký šampión... Spíš si dělám zálusk na Němce Ullricha, který skončil několikrát druhý.

Jaké máte s oběma těmito závodníky vztahy?
S Ullrichem asi jako s každým jiným. On nemluví italsky, já zase německy, takže si moc nepopovídáme. Armstronga jsem jako člověka vždycky obdivoval, dá se s ním normálně komunikovat. Ale během závodu ho trošku nenávidím...

Na co se zaměříte v příštím roce?
Mám čtyři priority - Giro, Tour, olympiádu a mistrovství světa ve Veroně. Chtít uspět na všech těch závodech by bylo samozřejmě hodně troufalé, ale beru to jako čtyři vrcholy sezóny.

Jste ochoten se bavit o dopingu?
Proč ne?

Protože jste byl vloni sám dvakrát pozitivně testován na kokain a tým vás stáhl z Gira...
Snažil jsem se od začátku bojovat za svou nevinu a byl jsem v klidu, protože jsem věděl, že mám pravdu. Nakonec se to tak potvrdilo, Italská federace mě očistila. Ale musím přiznat, že to nebyly zrovna hezké chvíle mého života.

Jak se díváte na stále se zpřísňující kontroly v cyklistice?
Je dobře, že tady určitá pravidla existují. I pro mladé začínající závodníky, aby si uvědomili, že všechno není dovoleno. Všechny ty aféry totiž poškozují cyklistiku jako celek.

Jan Krůta, Právo

Zrušit