Zabriskie vyhrál etapu Vuelty stylem start - cíl

CARAVACA DE LA CRUZ (Španělsko)

Americký cyklista David Zabriskie se zapsal do historie Vuelty, když dotáhl do úspěšného konce svůj 160 kilometrů dlouhý sólový únik. Pětadvacetiletý člen stáje US Postal dokončil 11. etapu s více než minutovým náskokem před hlavním pelotonem. Zlatý trikot pro nejlepšího jezdce průběžného pořadí patří stále Floydu Landisovi z USA.

Po náročné pondělní horské etapě dnes favorité odpočívali, což byla šance pro jezdce, kteří nefigurují tak vysoko v celkovém pořadí. Úsek San Vicente del Raspeig - Caravaca de la Cruz o celkové délce 165,8 km byl však show jednoho muže. Zabriskie se odpoutal od hlavního pole krátce po startu a svou pozici si udržel až do cíle.

Na jednašedesátém kilometru se náskok rodáka ze Salt Lake City blížil dokonce k magické dvacetiminutové hranici, k čemuž mu nahrával i rovinatý profil etapy. V závěrečných třiceti kilometrech na něj sice čekalo stoupání do nadmořské výšky 620 metrů, ale Zabriskie s obtížemi náskok před zrychlujícím pelotonem udržel.

Hlavní pole přivedl do cíle spurtérský démon Ital Alessandro Petacchi. Mezi jezdci v hlavním poli nechyběl ani Alejandro Valverde, jenž měl v úvodu etapy těžký pád, a po ošetřování potřeboval pomoc všech členů svého týmu Kelme, aby se vrátil zpět mezi nejlepší. Druhé místo v průběžném pořadí však nakonec španělský závodník neztratil.

Společně s většinou pelotonu dojeli do cíle i oba čeští cyklisté ve službách týmu Liberty Seguros Jan Hruška a René Andrle.