Zaballa vyhrál etapu Vuelty po dlouhém úniku

COLLADO VILLALBA

Constantino Zaballa se stal hrdinou devatenácté etapy cyklistické Vuelty. Šestadvacetiletý závodník se již po 34 z celkových 142 kilometrů odpoutal od svých kolegů z úniku a po dlouhé sólové jízdě dojel do cíle ve španělském Colladu Villalba s náskokem minuty a 23 vteřin před Ivanovem z Moldávie. Třetí skončil Ital Cunego, celkově dál vede Španěl Roberto Heras.

Již po 32 kilometrech pelotonu odjela skupina dvaceti cyklistů, z níž se krátce pod vrcholem stoupání na Las Navas del Marqués oddělil Zaballa. Jezdec stáje Saunier Duval se pak v čele držel více než sto kilometrů, vyhrál všechny horské prémie a nezastavil ho ani nepříjemný hmyz, který ho šestadvacet kilometrů před cílem poštípal.

Vedení v celkovém pořadí bez potíží udržel Heras. Lídr stáje Liberty Seguros, v níž působí i český cyklista Jan Hruška, se pohyboval v hlavním pelotonu a s více než šestiminutovou ztrátou na vítěze dojel devatenáctý. Vzhledem k tomu, že se v hlavní skupině pohybovali i jeho největší soupeři, má před druhým Santiagem Perezem stále více než minutový náskok.

V sobotu na cyklisty čeká poslední náročná etapa, která tentokrát měří 175 kilometrů. Prestižní závod pak v neděli vyvrcholí individuální časovkou v Madridu.