Rubriky:

Cyklistika

Cancellara vyhrál v Lutychu již popáté prolog Tour de France

30. června 2012 18:18 - Lutych

Sobotní prolog 99. ročníku cyklistického závodu Tour de France vyhrál v Lutychu Švýcar Fabian Cancellara ze stáje RadioShack a přidal už pátý triumf v úvodní jízdě slavného závodu. Druhého Brita Bradleyho Wigginse a třetího Francouze Sylvaina Chavanela dokázal na krátké šestikilometrové trati porazit o sedm vteřin. Obhájce celkového vítězství Australan Cadel Evans dojel třináctý.

 

Stephane Mahe, Reuters

Časovku dlouho vedl Chavanel, kterého sesadil jen o 42 setin sekundy rychlejší Wiggins. Všechny ostatní ale nechal nakonec daleko za sebou švýcarský favorit a navázal na své triumfy z let 2004, 2007, 2009 a 2010. V prvním případě se Cancellara do žlutého trikotu oblékl rovněž v belgickém Lutychu, radoval se i v Londýně, Rotterdamu a Monaku.

Letos na začátku dubna měl přitom jednatřicetiletý olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa v časovce těžký pád a při závodu Kolem Flander si na čtyřikrát zlomil klíční kost. Vrátil se však ve skvělé formě, kterou bude chtít po Tour potvrdit i na olympijských hrách v Londýně. Tam bude obhajovat zlato a stříbro z Pekingu.

Smůlu měl dnes mistr světa v časovce Němec Tony Martin: zastihl ho defekt a kvůli výměně kola zaostal v cíli o 23 vteřin za vítězem a zařadil se na 45. pozici.

Ve dvaadvacátém nejlepším čase projel cílem Američan George Hincapie, který se ve své poslední sezoně kariéry vydal na trať Tour už posedmnácté. V počtu účastí se osamostatnil na prvním místě historické tabulky před Nizozemcem Joopem Zoetemelkem.

V neděli čeká 198 jezdců na Tour bezmála dvousetkilometrová první etapa z Lutychu do Seraingu.

Tour de France, cyklistický závod - prolog v Lutychu (6,4 km): 
1. Cancellara (Švýc./RadioShack) 7:13
2. Wiggins (Brit./Sky) -7
3. Chavanel (Fr./Omega Pharma QuickStep) -7
4. Van Garderen (USA/BMC) -10
5. Boasson Hagen (Nor./Sky) -11
6. Lancaster (Austr./Orica) -11
7. Gretsch (Něm./Argos-Shimano) -12
8. Meňšov (Rus./Kaťuša) -13
9. Gilbert (Belg./BMC) -13
10. Grivko (Ukr./Astana) -15
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika