Rubriky:

Cyklistika

Wigginsův hlídací pes Froome: Třeba se dočkám i já

24. července 2012 07:10 - Paříž

Vloni skončil druhý na španělské Vueltě, ale v cyklistickém světě to nějaký extra velký ohlas nezpůsobilo. Proto když se hovořilo o největších favoritech letošní Tour de France, jméno Chris Froome snad nikdo nezmínil. Tenhle britský závodník týmu Sky měl být v první řadě dvorním domestikem Bradleyho Wigginse v horách. Jenže on s ním držel krok v časovkách a v klíčových horských etapách vypadal často silnější. Kdyby mohl jet, Tour by na 99 procent vyhrál on. Týmová hierarchie však byla dopředu nalajnovaná. Lídrem byl Wiggins.

 

Stephane Mahe, Reuters

„Zastav, čekáš na Bradleyho," slyšel údajně do vysílačky pokyn z týmového vozu, když se pokusil o nástup v závěru 11. etapy. Příkaz splnil.

„Když potřebujete dobrého hlídacího psa, je tu přece Froome. Jak loajální," napsala na Twitteru v rozčilení jeho partnerka Michelle Coundová.

„Blbost, žádná rivalita mezi námi není," odmítal neshody v týmu Sky. „Mohli jste jasně vidět, že Bradley byl v obou časovkách lepší než já a vítězství si zasloužil. Mým hlavním úkolem bylo pomoci mu k prvenství a mám velkou radost, že se nám to podařilo. Moje druhé místo je bonus navíc," pokračoval. Froome se narodil v keňském Nairobi, kde žil s rodiči do svých čtrnácti let. Pak se přestěhovali do Jihoafrické republiky.

Reprezentoval i Keňu

V cyklistických začátcích dokonce reprezentoval Keňu na mistrovství světa. V Salcburku 2006 na sebe však upozornil jen tím, že krátce po sjezdu ze startovací rampy časovky srazil rozhodčího a oba skončili na zemi. Od roku 2008 závodí s britskou licencí, kterou mohl dostat díky původu svého otce a prarodičů.

Letos pomohl k triumfu na Tour Wigginsovi, za rok může třeba pomýšlet na osobní úspěchy.

„Vím, že Tour mohu vyhrát," citoval ho deník L'Equipe. „Trošku mě to mrzí, protože moc šancí na vítězství v Tour za život nemáte. Ale příští rok by ve stém ročníku mohlo být více hor a věřím, že Sky postaví tým na mně. Wiggins je skvělý chlap i závodník a slíbil, že mi tuhle pomoc jednou vrátí," dodal druhý muž 99. ročníku Tour.

Jan Krůta, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika