Pražský půlmaraton vyhráli Kiprop a Javorniková

Keňan Fred Kiprop a slovinská běžkyně Helena Javorniková vyhráli dnešní pátý ročník Pražského půlmaratonu. Třetí muž loňského bostonského maratonu Kiprop dosáhl v pražských ulicích času 1:02:47, Javorniková zvládla jedenadvacetikilometrovou vzdálenost v novém traťovém rekordu 1:11:03.

Výrazně tak vylepšila loňský výkon 1:12:51 Glorie Marconiové z Itálie.

Nejlepším českým vytrvalcem v závodu byl čtrnáctý Miroslav Vítek. Dosaženým časem 1:08:36 však značně zaostal za limitem pro MS v půlmaratonu (1:03:50), které se uskuteční 4. října v portugalské Vilamouře. Mezi ženami uzavírala první desítku Monika Doležalová v čase 1:23:56, rovněž na hony vzdáleném normě pro MS.

Favorizovaný Kiprop v závěru dokázal odrazit útok Itala Michele Gamba. Na třetím místě doběhl další zástupce keňské běžecké školy Elijah Nyabuti. Za Javornikovou obsadila druhé místo Olivera Jevtičová ze Srbska a Černé hory a na třetí pozici doběhla Keňanka Alice Chelangatová.

Startoval Klaus se Zátopkovou

Závod na Karlově mostě odstartoval prezident České republiky Václav Klaus společně s olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou. Karlův most jako první opouštěl Angličan Taylor, ale vzápětí se do čela prodrali favorité z Keni doplnění Slovincem Kejzarem a Italem Gambou. Skupinka si po pěti kilometrech vytvořila náskok asi 100 metrů před zbytkem pole.

Těsně před polovinou trati u vodárny v Podolí odpadl Slovinec a krok s Keňany držel pouze Ital Gamba. Vedoucí skupinka se od zbytku pole vzdalovala každým metrem.

Po obrátce v Bráníku na třináctém kilometru zůstali v čele závodu jen čtyři muži. Ital společně s trojlístkem favorizovaných Keňanů. Ženám v polovině půlmaratonu vládly medailistky v pořadí Chelangatová, Jevtičová, Javorniková.

Kiprop s Gambou postupně setřásli své soupeře a společně mířili do cíle. V samém závěru se půl kilometru před cílem favorizovaný keňský závodník od Itala dokázal odpoutat a s náskokem pěti vteřin zvítězil. Dva roky starý traťový rekord Keňana Korira (1:02:09) odolal. "Ale na svůj výkon jsem pyšný. V přední skupině jsme se snažili si pomáhat a myslím, že jsme odvedli velmi dobrý výkon," těšil se Kiprop.

O více než minutu naopak zlepšila loňský nejlepší čas Italky Marconiové Slovinka Javorniková. "K finiši jsem nasadila asi 300 metrů před cílem, v závěrech si prostě věřím. Závod byl velmi těžký především kvůli náročným povětrnostním podmínkám. Problémy nám dělal hlavně vítr," uvedla Javorniková.

Mezinárodního pražského půlmaratonu se zúčastnilo 2388 běžců, což je v v historii závodu rekordní počet. Nejstaršímu závodníkovi bylo 80 let, benjamínkem závodu byla třináctiletá dívka. Oproti původním předpokladům se nakonec na startu neobjevil český premiér Vladimír Špidla.