Rubriky:

Cyklistika

Kreuzigerův tým rozsápal ve větru rivaly, Froome i Valverde ztratili

12. července 2013 17:14 - Saint-Amand-Montrond

To se nečekalo! Nevinně vyhlížející rovinatá etapa místo očekávaného hromadného dojezdu zatřásla s pelotonem. Zejména díky fantastickému výkonu Romana Kreuzigera a jeho stájových kolegů ze Saxo-Tinkoff, kteří ve větru najeli 1:09 na lídra Tour de France Chrise Froomeho.

 

Jacky Naegelen, Reuters

Kreuziger skončil ve 13. etapě Tour, kterou ve spurtu vedoucí skupinky vyhrál Brit Mark Cavendish, na šestém místě a celkově se posunul už na čtvrtou pozici! Z jezdců z první desítky s ním vydržel jeho španělský týmový parťák Contador, Nizozemci Mollema a Ten Dam z Belkinu a Dán Fuglsang z Astany.

„Ukázali jsme, že máme opravdu silný tým a že se s námi musí počítat. Po středeční časovce jsme říkali, že nic nevzdáváme a pořád budeme něco zkoušet. Tour končí až v Paříži a stát se může ještě spousta věcí," řekl Kreuziger.

Z pořadí vypadl do včerejška druhý Španěl Valverde. U něj to nebylo o výkonnosti, jako v případě Froomeho, ale o velké smůle. Zhruba 85 kilometrů před cílem, když už byl peloton roztrhaný na několik skupin, odpadl španělský lídr Movistaru z té čelní kvůli defektu. Než vyměnil kolo, ztratil pár vteřin, a i když na něj čekalo několik týmových domestiků, nedokázali se dostat zpátky.

Po několika desítkách kilometrů úsilí, kdy vedoucí skupinu tahali závodníci týmů Omega Pharma-Quick Step a Belkin, Valverde a spol. snažení vzdali a zcela rezignovali. V cíli měl Valverde na 70. místě ztrátu 9:54 min. a v průběžném pořadí klesl na 16. příčku s mankem 12:10. „Je to velká smůla, ale my jsme ve chvíli jeho defektu přestali jet. Náš tým má svědomí čisté," řekl Kreuziger.

Contador: Jsem na vás na všechny pyšný

Atak jezdců Saxo-Tinkoff přišel 31 kilometrů před cílem. „Byli jsme v tu chvíli s klukama dobře srovnaní vpředu. Viděli jsme, že se peloton natahuje, že hodně lidí odpadá a vycítili jsme šanci. Něco jsme do té doby pošetřili, protože jsme tolik netahali, tak jsme na sebe jen mrkli a zkusili jsme to," popsal český cyklista rozhodující moment.

„Byli jsme tam v šesti a jeli jsme to až do cíle jak časovku družstev. Střídali jsme se tam na špici všichni, i já a Alberto. Ostatní kluci z jiných týmů už moc netahali, Mollema s Ten Damem měli strach z naší přesily, Sagan s Cavendishem zase čekali na konec. Ale šli jsme do toho s tím, že to zkusíme a vyšlo to parádně," těšilo Kreuzigera.

Peloton roztrhali na větru jako první závodníci stáje Omega Pharma-Quick Step už 110 kilometrů před cílem. Vzadu zůstali německý spurtér Kittel, ale třeba i oba lídři španělské stáje Euskaltel Anton a Nieve. Na posledních 30 kilometrech vzali otěže do rukou borci ze Saxo-Tinkoff, s nimiž vydrželo jen osm dalších cyklistů. Včetně spurterů Cavendishe a Sagana. „Říkali jsme si, že to na Tour nikdo dlouho takhle ve větru nerozjel. Spousta lidí s něčím takovým nepočítala," řekl Kreuziger.

„Jsem na vás na všechny pyšný. Díky, díky, díky celému týmu," vysekl kolegům poklonu lídr Saxo-Tinkoff Alberto Contador.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 13. etapa: Tours - Saint-Amand-Montrond (173 km):
1. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick-Step) 3:40:08
2. Sagan (SR/Cannondale)
3. Mollema (Niz./Belkin)
4. Fuglsang (Dán./Astana)
5. Terpstra (Niz./Omega Pharma-Quick-Step)
6. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff)
7. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff)
8. Ten Dam (Niz./Belkin) všichni stejný čas
9. S. Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick-Step) -6
10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -9.
Průběžné pořadí:
1. Froome (Brit./Sky) 51:00:30
2. Mollema -2:28
3. Contador -2:45
4. Kreuziger -2:48
5. Ten Dam -3:01
6. Fuglsang -4:39
7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -4:44
8. Quintana (Kol./Movistar) -5:18
9. Péraud (Fr./AG2R) -5:39
10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:48.
Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika