Sprinter Kelemen se po závodu SP v Mexiku raduje z bronzu

Aguascalientes

Český reprezentant Pavel Kelemen skončil třetí ve sprintu na Světovém poháru v dráhové cyklistice v Aguascalientes. Na mexické dráze v souboji o bronz dvakrát porazil Novozélanďana Edwarda Dawkinse. Ve finále triumfoval Matthew Glaetzer z Austrálie před Britem Jasonem Kennym.

Český cyklista Pavel Kelemen byl v rámci ankety Král cyklistiky vyhlášen objevem roku.

Dvaadvacetiletý Kelemen byl třetí už v kvalifikaci a byl jedním ze čtyř jezdců, kteří se ve vysoké nadmořské výšce dostali pod hranici světového rekordu. Časem 9,558 sekundy zaostal o 211 tisícin za vítězným Francoisem Pervisem z Francie. Dosavadní maximum na letmé dvoustovce z roku 2009 v Moskvě držel jiný Francouz Kevin Sireau časem 9,572.

Ve vyřazovacích jízdách Kelemen utrpěl jedinou porážku večera v semifinále proti pozdějšímu vítězi Glaetzerovi, Pervis vypadl o kolo dřív s Kennym.

Kelemen navázal na čtvrteční bronz Jarmily Machačové z bodovacího závodu. Jejím nejlepším výsledkem v druhém dnu soutěží bylo 11. místo ve stíhacím závodě.