Rubriky:

Cyklistika

Štybar bude v Táboře obhajovat titul mistra světa v cyklokrosu

23. září 2014 12:55 - Praha

Zdeněk Štybar se chystá na přelomu ledna a února na domácí trati v Táboře obhajovat letošní titul mistra světa v cyklokrosu z nizozemského Hoogerheide. Současný silniční profesionál ve službách přední stáje Omega Pharma-Quick Step tak bude usilovat o čtvrtý cyklokrosový titul. Na jihu Čech by měla startovat i ostřílená bikerka a cyklokrosařka Kateřina Nash.

 

mtbs.cz/Michal Červený

"Zdeněk slíbil účast. Jednali jsme s ním a těší se na to," řekl novinářům na tiskové konferenci v Praze Čestmír Kalaš, šéf cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky.

"Samozřejmě může zasáhnout Patrick Lefevere (manažer Štybarovy stáje) nebo někdo, ale já si myslím, že v lednu to bude dobré i pro jejich tým, protože na silnici letos zase až tak fantastické výsledky neměli," domnívá se Kalaš, jehož víru podporuje i postava českého miliardáře Zdeňka Bakaly jakožto majitele týmu. "Ale nejdůležitější je, že chce sám Štyby," dodal Kalaš.

Nijak netají, že účast osmadvacetiletého závodníka je důležitá i po stránce zvýšení atraktivity celého šampionátu. Zájem o MS bude mezi diváky se Štybarovým startem větší. "To je jasné. Jeho start určitě přitáhne diváky. A doufám, že pak vyhraje," prohlásil Kalaš.

Šance na Štybarovu účast je natolik vysoká, že cyklista bude po dohodě s organizátory lákat diváky na šampionát z plakátů. "To už je domluvené. Bude z něho muž z plakátu," pousmál se Kalaš. "Věřím, že se nestane to, co v Mladé Boleslavi (1987), kdy byl na plakátu Hric a nakonec nebyl nominovaný," doplnil Kalaš.

Přechod do terénu zvládne

Je přesvědčený, že Štybar opět hladce zvládne přechod ze silnice do terénu. "Dneska je sice hlavním povoláním silničář, ale donedávna nebyl, přitom tu silnici také jezdil a docela obstojně. Byl také v Dukle Praha na dráze a začínal vlastně na BMX. Tam se naučil do toho startu vletět, což je v cyklokrosu jedno z rozhodujících měřítek. A navíc se nebojí."

Kalaš ho dobře sleduje již od kadetů. "A můj názor je ten, že tak jako trénuje Štyby, tak tady nikdo nikdy netrénoval. Má obrovský základ a navíc to má srovnané v hlavě," ocenil Kalaš.

"Když končil v dorostu a já se ho ptal, jak si to představuje dál, tak mě překvapil, protože něco takového jsem ještě od žádného závoďáka neslyšel. Říkal, že buď si ho vezme nějaký dobrý profi tým a bude profíkem, nebo půjde studovat práva. To mi tehdy vyrazilo dech," zavzpomínal Kalaš.

Trať pro Štybara

Štybarovi navíc sedí táborská trať. "Vždyť si tu trať sám vybíral, než jsme to postavili definitivně, ty kopce a všechny další detaily, to vše si vybíral. Je to postavené pro něho," připomněl Kalaš.

Sám Štybar si přitom po zisku třetího titulu nebyl zdaleka jistý, zda se za rok v Táboře pokusí o čtvrté zlato. "Je to daleko, ale nejspíš ne. Vím, co mě stálo potu se na Tábor připravit na sto procent. Ta trať je dost specifická a nedokážu si představit, že bych tam jel jako sem (do Hoogerheide) z těch tréninků a obhajoval titul mistra světa. Ale uvidíme," uvedl v únoru Štybar s tím, že rozhodnutí nechá patrně opět na poslední chvíli.

Ohledně účasti na vrcholu sezóny hovořil Kalaš i s Nash. "Volala mi před odjezdem na MS horských kol v Norsku a trošku mě zkoušela, mrška. Říkala mi: 'Pane Kalaši, já jsem vám slíbila, že vám pomůžu, jestli třeba budete chtít hlídat parkoviště nebo vítat hosty'. Tak jsem jí řekl, že snad pojede. A pojede, za což jsem hrozně rád," pochvaloval si Kalaš.

Držitelka bronzu ze Sankt Wendelu 2011 byla v Táboře 2010, kdy se jel šampionát naposledy v České republice, těsně pod stupni vítězů čtvrtá. O to více se nyní bude chtít na pódium dostat. "Musí tu trošičku být, aby se to trošku naučila, protože v Americe na ledu nejezdí," řekl Kalaš.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika