Armstrong posedmé králem Tour de France

PAŘIŽ

Letošní cyklistický závod Tour de France se zapíše nesmazatelným písmem do historie nejen cyklistického sportu. Americký cyklista Lance Armstrong se v neděli stal posedmé za sebou králem pelotonu a legendární závod vyhrál. Historický je tento okamžik o to více, že to byl poslední závod, který Armstrong jel.

Armstrong vyhrál ještě před koncem závodu. Poté co totiž závodnicí vjeli do Paříže, sudí oznámili, že posledních 52 kilometrů závěrečné 21. etapy nebude mít na celkové pořadí vliv. Jejich rozhodnutí ovlivnil déšť.

Jako první cíl závěrečné etapy proťal kazašský cyklista Alexander Vinokurov. Celkově si tak zajistil páté místo.

"Je to příjemný konec. Chtěl jsem, aby si mě mé děti pamatovali jako šampiona," uvedl Armstrong v cíli své jedenácté Tour de France.

Poslední etapa byla víc show než závoděním. Místo plánovaných 144,5 kilometru nakonec cyklisté jeli na čas jen 92,5 kilometru. Armstrong si po cestě připíjel šampaňským a jako vítěz se tvářil už na startu. Donekonečna pózoval fotografům a sedmi zdviženými prsty a číslem sedm na čele rámu speciálního černého kola připomínal ještě těm, kteří snad nevěděli: dnes je historický den cyklistiky.