Osmou etapu Gira vyhrál Intxausti, Contador uhájil vedení

Campitello Matese

Horskou osmou etapu Gira d'Italia vyhrál španělský cyklista Beňat Intxausti. Průběžně stále vede další Španěl Alberto Contador, jeho týmový kolega Roman Kreuziger klesl na šesté místo.

Alberto Contador (vlevo) na Giru udržel růžový trikot.

Contador, jenž jede s pochroumaným ramenem po čtvrtečním pádu, odolával v závěru 186 km dlouhé etapy atakům soupeřů. Necelých pět kilometrů před cílem se ve stoupání pokusil nastoupit průběžně druhý Ital Fabio Aru, ale pouze roztrhal vedoucí skupinu, z níž odpadl mimo jiné Kreuziger.

Poté skupinu táhl Leopold König, jenž pracoval pro lídra svého týmu Sky Australana Richieho Portea, ale Contador odolal i tomuto zvýšení tempa. Nakonec dojeli Aru, Porte a Contador společně na čtvrtém až šestém místě s odstupem 35 sekund za Intxaustim.

"Jsem moc šťastný, protože včera a dnes to bylo hodně náročné. Věděl jsem, že Aru dneska zaútočí. Richie a Fabio si přijeli na Giro pro vítězství, ale já byl navzdory svému pádu schopen zareagovat," pochvaloval si Contador.

V průběžném pořadí Contador díky bonusovým sekundám na jedné z prémií zdvojnásobil náskok před Aruem na čtyři sekundy. Porte je třetí s odstupem 22 sekund. Kreuziger, který dojel devatenáctý, klesl ze čtvrté na šestou příčku se ztrátou rovné minuty na svého kapitána. König byl dnes čtrnáctý.

Devětadvacetiletý Intxausti si dojel pro druhé etapové vítězství na Giru v kariéře s náskokem 20 sekund před krajanem Mikelem Landou, třetí byl se ztrátou 31 sekund Švýcar Sébastien Reichenbach.