Rubriky:

Cyklistika

Kreuziger po Giru: Dopadlo to na jedničku - Contador vyhrál

2. června 2015 10:30 - Praha

Cyklista Roman Kreuziger má za sebou již dvanáctý závod Grand Tours. Giro d'Italia dokončil až na 28. příčce a během závodu musel bojovat se zdravotními problémy, ale zásadní pro něho - stejně jako pro celou stáj Tinkoff-Saxo - bylo splnění úkolu číslo jedna. Růžový trikot pro nejlepšího jezdce dovezl až do cíle v Miláně lídr týmu Alberto Contador.

 

Stringer/italy, Reuters

"Z týmového pohledu dopadlo Giro na jedničku, protože Alberto vyhrál, což byl náš cíl. Je to velký úspěch a jako tým na tom taky máme zásluhu, protože jsme se snažili být co nejvíc kolem něj," uvedl na svém webu devětadvacetiletý silniční profesionál.

Připustil však, že v některých horských etapách zůstával Contador ve finále osamocen. "Alberto ale ukázal velkou sílu, dokázal si pokaždé poradit. A musíme vzít v potaz, že se sami na sebe museli spoléhat i lídři většiny jiných týmu. Až na Astanu, která na Giru byla v extrémní převaze a vyhrála několik etap. Ale ve finále mají druhého a třetího a růžový dres jsme díky Albertovi dovezli až do Milána my," připomněl Kreuziger.

Sám se cítil v úplné pohodě jen první polovinu z třítýdenního závodu. "Pak přišla časovka a problémy s hýžďovými svaly," připomněl. Po etapě z Pinzola do Apricy 26. května, která zahrnovala výstup na Mortirolo, navíc onemocněl. "Dostal jsem střevní chřipku a bylo to hodně těžké. V etapě do Cervinie jsem zvažoval, že bych slezl, ale nechtěl jsem to zabalit, když jsme měli člověka v růžovém. Říkal jsem si, že musíme dojet do Milána v devíti," uvedl Kreuziger.

Nemoc ho limitovala, pak trefil kanál

Viróza ho limitovala, při etapách nemohl pořádně jíst a ztrácel sílu. "Byl jsem spíš jen na houskách nebo banánech, gely tělo nestrávilo. Byl jsem hodně oslabený, večer jsem měl i teplotu. Kdykoliv jsem se roztočil do plných obrátek, energie strašně rychle ubývala. V horách to byl velký hendikep a nemohl jsem pomáhat tak, jak bych chtěl," přiznal.

Přes velké úsilí a boj s nemocí nabíral výrazné ztráty. "Ono to bylo i kvůli tomu, že v etapách bylo potřeba pracovat dřív, než až v samotném finále. Já se vždycky snažil vydržet vpředu co nejdéle, ale když jsem viděl, že už to dál nejde, chytil jsem si nějakou menší skupinku a s tou jsem dojel do cíle," přiblížil Kreuziger, který na vítězného Contadora ztratil dohromady hodinu a 47 minut.

Poslední dvě etapy už se cítil přece jen o trochu lépe. "Tělo však stejně neregeneruje tak, jak by mělo," podotkl Kreuziger.

Když už se zlepšil jeho zdravotní stav, smůla zaútočila z jiné strany. "Do cíle v Miláně jsem dojížděl s oběma píchlýma kolama, na kiláku jsem na nějakém kanálu obě prorazil. Stalo se to asi třem lidem z týmu, tak jsme nemohli projet cílem všichni vedle Alberta. Ale všichni jsme měli radost, jak to dopadlo," řekl Kreuziger.

Nejbližší dny stráví v tuzemsku, pak se od čtvrtka bude připravovat v Itálii. "A po takovém regeneračním týdnu začnu zase v sobotu normálně trénovat," nastínil Kreuziger.

Ve středu 10. června ho čeká jednání Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne kvůli jeho případu s biologickým pasem a podezření z dopingu. "Při Giru se mi podařilo na to nemyslet. Začnu se tím zabývat od zítřka. Novinka je taková, že se to hned 10. června nerozhodne. Oni dostali výjimku, že nemusí rozhodnout hned v daný den a mají měsíc na konečný verdikt. Ale my bychom samozřejmě byli radši, kdyby to oznámili dřív," uzavřel Kreuziger.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika