Rubriky:

Cyklistika

Sáblíková znovu ovládla časovku, má jedenáctý cyklistický titul

25. června 2015 12:14 - Žilina
(Aktualizováno: 25. června 2015 13:28)

Martina Sáblíková obhájila v Žilině podle očekávání domácí titul v cyklistické časovce. Celkově má osmadvacetiletá rychlobruslařská šampiónka a nejúspěšnější česká cyklistka posledních let z mistrovství republiky na kole již jedenáctý triumf.

 

Facebook

Trojnásobná olympijská vítězka z ledových oválů, která na silnici usiluje o účast na olympiádě v Riu de Janeiro, ovládla v Žilině na společném šampionátu českých a slovenských cyklistů souboj s chronometrem s velkým náskokem. Na 34 kilometrech získala na druhou Jarmilu Machačovou k dobru dvě a tři čtvrtě minuty. Třetí skončila Martina Růžičková.

"Jsem moc ráda, jak to dopadlo. Vítězství mě samozřejmě těší, ale daleko větší mám radost z toho, jak se mi jelo. Neudělala jsem žádnou chybu, neměla jsem za celou dobu časovky ani náznak krize. Opravdu to bylo pocitově hodně příjemné," popsala Sáblíková na svém webu.

Menší strach měla jen z retardérů, které byly v jednom místě trati, ale zvládla je dobře. "Možná jsem některé ty zatáčky mohla projet rychleji, ale celkově to bylo dobré. Trenér (Petr Novák) za mnou jel v autě a chválil mě. Mám radost, že jsem nezklamala a potvrdila roli favoritky," dodala.

Pochvalovala si délku časovky

Spokojená byla i s tím, že si dobře rozvrhla síly a nepřepálila tempo. "Začínalo se po rovině, pak byl kopec a říkala jsem si, abych se těmi svými těžšími převody nezahltila. Ale dopadlo to dobře. Byla jsem ráda, že jsme jely přes 30 kilometrů, protože na mistrovství světa se takhle dlouhé časovky jezdí a člověk si může aspoň otestovat, jak na tom je," vysvětlila Sáblíková, jež by v září na světovém šampionátu v Richmondu neměla chybět.

Před závodem byla obrovskou favoritkou a takřka jedinou aspirantkou na zlato. Nic však nepodcenila. "Rozhodně jsem si nemyslela, že to mám předem vyhrané, stát se mohlo všechno. Ale chtěla jsem ukázat, že na to mám a že jsem si mistrovství světa vyjela právem. Další holky jely taky dobře, třeba Jarmila Machačová zajela výbornou časovku," ocenila Sáblíková všestrannou cyklistku a především vynikající dráhařku.

"Mrzí mě, že kvůli zlomené klíční kosti nemohla startovat Zuzka Neckářová. Bylo mi jí líto a doufám, že se dá brzy dohromady," doplnila Sáblíková na adresu výtečné časovkářky, který se zranila na Evropských hrách v Baku.

Časovku jednotlivkyň vyhrála Sáblíková potřetí za sebou a v sobotu v silničním závodu by tak mohla zaútočit na třetí double v řadě, celkově čtvrtý. Ještě však prý není úplně stoprocentně rozhodnutá, že pojede. "Je tam jeden dost nepříjemný sjezd a dnes odpoledne půjdu okruh projet. Večer to s Petrem rozsekneme," uzavřela Sáblíková.

V kategorii juniorů zvítězil Jakub Otruba, mezi juniorkami dominovala Natálie Kerschbaummayrová, která rovněž spadá do týmu trenéra Nováka.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice v Žilině - časovka:
Ženy (34 km):
1. Sáblíková (Nowis Team) 45:49,0
2. Machačová (Dukla Praha) -2:44,0
3. Růžičková (Koga ladies protective) -5:11,7
4. Medveďová -5:30,6
5. Pavlendová (obě SR) -5:31,2
6. A. Drahotová (Louny) -5:44,1
Junioři (34 km):
1. Otruba 45:26,3
2. Šorm (oba Mapei Merida Kaňkovský) -10,2
3. Slavík (Loko Trutnov) -32,4
Juniorky (17,1 km):
1. Kerschbaummayrová (Nowis Team) 25:24,5
2. Planičková (Tufo Prostějov) -4,4
3. Nosková (Kooperativa SG Jablonec) -17,7
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika