Dráhař Kaňkovský na kilometru desátý

ATÉNY

Český cyklista Alois Kaňkovský obsadil desáté místo v dráhovém závodu na jeden kilometr s pevným startem. Zlatou medaili vybojoval Brit Chris Hoy, který navíc vytvořil olympijský rekord časem 1:00,711 minuty. Na rychlé aténské dráze překonali dosavadní maximum jeho krajana Jasona Quallyho ze Sydney ještě další tři závodníci.

Přitom ani takový výkon nestačil Australanu Shanu Kellymu na medaili. Stříbro získal Francouz Arnaud Tournant, třetí skončil Stefan Nimke z Německa, před čtyřmi lety stříbrný.

Skvělou podívanou nabídlo divákům posledních pět závodníků. Dvaatřicetiletý Kelly, který vybojoval stříbro již v Barceloně v roce 1992 a v Sydney měl bronz, jako první překonal olympijský rekord, ale nakonec zůstal bez medaile. Tournant sice nenašel šestkrát na této trati přemožitele na MS, ale v olympijském kilometru mu nejcennější kov opět unikl. Úřadující mistr světa Hoy byl rychlejší o 185 tisícin sekundy.

Do Atén letěl narychlo

Kaňkovský, který se do Atén dostal až po udělení divoké karty po zahájení her, vyrazil vstříc čtyřem okruhům jako sedmý a čas 1:03,038 jej zařadil za Kubánce Lopeze Naranja. Vinou pomalejšího začátku český jezdec zaostal za svým letošním českým rekordem o šest desetin sekundy.

Kaňkovský byl po závodě spokojen. "O svém startu na olympiádě jsem se dozvěděl narychlo a za dva dny jsem letěl. Na trénink nebylo tolik času, protože v přípravě jsem již najížděl kilometry na příští sezónu," řekl jednadvacetiletý dráhař.

Jeho cílem bylo zajet čas kolem 1:03. "To se mi povedlo, kdybych věděl aspoň měsíc předem, že v Aténách pojedu, tak si myslím, že bych zajel určitě lépe. Na první pětku by to asi nebylo, ale zaútočil bych na svůj český rekord," dodal.

Jezdec Dukly Brno nastoupí ještě do závodu sprinterů, který začne kvalifikací v neděli 22. srpna.

Kilometr s pevným startem - finále
1. Hoy (Brit.) 1:00,711 - olympijský rekord, 2. Tournant (Fr.) 1:00,896, 3. Nimke (Něm.) 1:01,186, 4. Kelly (Austr.) 1:01,224, 5. Bos (Niz.) 1:01,986, 6. Pervis (Fr.) 1:02,328, 7. MacLean (Brit.) 1:02,369, 8. Bergemann (Něm.) 1:02,551, 9. Lopez Naranjo (Kuba) 1:02,739, 10. A. Kaňkovský (ČR) 1:03,038.