Záhrobské těsně unikl postup, potřetí v sezóně vyhrála Karbonová

LIENZ

O pouhé dvě setiny sekundy unikl české lyžařce Šárce Záhrobské postup do druhého kola obřího slalomu Světového poháru v rakouském Lienzu. Slalomářská mistryně světa v pátek skončila dvaatřicátá. I potřetí v sezóně zvítězila v této disciplíně Italka Denise Karbonová.

Záhrobské se nepovedlo postoupit z první jízdy naposledy na den přesně před rokem v jiném rakouském středisku Semmeringu, kde tehdy obsadila 31. místo se ztrátou 11 setin sekundy na poslední postupovou pozici. V pátek ji z elitní třicítky o setinu vytlačila Rakušanka Eva-Maria Bremová a pak ji předstihla ještě Švýcarka Aline Bonjourová, startující s číslem 59.

Závod poznamenal pád Američanky Resi Stieglerové, která si zpřetrhala postranní a křížové vazy v pravém koleně a zlomila si pravou holeň a levou ruku. Dvaadvacetiletá závodnice ztratila v první jízdě rovnováhu a při pádu proletěla ochrannou sítí až do lesa, kde těsně minula strom a několik minut bezvládně ležela na zemi. Stieglerovou v šoku odnesli závodní komisaři do cílového prostoru, odkud byla převezena do nemocnice. Průběh prvního kola byl po její nehodě na půl hodiny přerušen.

Druhé kolo na jistotu

Karbonová navázala na prvenství v obřích slalomech v rakouském Söldenu suverénním způsobem. Sedmadvacetiletá Italka vedla už po prvním kole o 36 setin, nejrychlejší byla i v druhé jízdě a celkově triumfovala s propastným náskokem 1,28 sekundy před Američankou Julií Mancusovou. Třetí skončila další italská lyžařka Nicole Giusová.

Po dojezdu Karbonová tvrdila, že druhé kolo jela na jistotu. "Byla jsem opatrná, protože jsem měla docela náskok a věděla, že jsou tam dvě nebezpečná místa," uvedla vítězka, které se vyplácí rozhodnutí vynechat rychlostní závody a soustředit se na technické disciplíny.

Karbonová se nyní pokusí zaútočit na rekord Anji Pärsonové, která dokázala vyhrát pět obřích slalomů v jedné sezóně. "Sama jsem překvapená z toho, jak mi to jde. Ale je to výsledek tvrdé práce našeho týmu v posledních letech," prohlásila dvojnásobná vicemistryně světa.

Mancusová se snažila vyhrát, aby mohla triumf věnovat kamarádce Stieglerové. "Dala jsem do toho všechno kvůli ní, ale Denise byla neuvěřitelně rychlá," řekla Američanka, která se posunula na druhé místo ve Světovém poháru za krajanku Lindsey Vonnovou. Ta obsadila 38. místo a nebodovala. V sobotu se v Lienzu jede slalom.

Druhá česká lyžařka na startu Michaela Smutná první kolo nedokončila.

Výsledky Světového poháru:
1. Karbonová (It.) 2:02,73 (1:00,88+1:01,85), 2. Mancusová (USA) 2:04,01 (1:01,50+1:02,51), 3. Giusová (It.) 2:04,35 (1:01,31+1:03,04), 4. Görglová (Rak.) 2:04,46 (1:01,97+1:02,49), 5. Hölzlová (Něm.) 2:04,82 (1:01,24+1:03,58), 6. Poutiainenová (Fin.) 2:05,08 (1:01,90+1:03,18), 7. Mölggová (It.) 2:05,11 (1:01,91+1:03,20), 8. Pietiläová-Holmnerová 2:05,12 (1:02,04+1:03,08), 9. Pärsonová (obě Švéd.) 2:05,14 (1:02,49+1:02,65), 10. Alfieriová (It.) 2:05,22 (1:02,95+1:02,27), ...32. Záhrobská, Smutná (obě ČR) nedokončila.