Trejbal ve slalomu v Alta Badii vyrovnal nejlepší výsledek v SP

ALTA BADIA

Český lyžař Filip Trejbal skončil ve slalomu Světového poháru v italské Alta Badii na 14. příčce a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v seriálu v kariéře. Pro druhé vítězství v sezóně si dojel Rakušan Reinfried Herbst.

Trejbal za dobrým umístěním vykročil už v prvním kole, ve kterém skončil desátý. "Bylo to výborný. Cítil jsem se dobře, jízda mi vyšla bez chyby," řekl Trejbal v rozhovoru pro televizní stanici Eurosport.

Ve druhé části závodu mu pak 14. místo vynesl 21. nejrychlejší čas. Bývalý juniorský mistr světa za Herbstem v konečném pořadí zaostal o dvě vteřiny a dvacet setin. Vyrovnal své dosavadní maximum v seriálu, které zaznamenal loni v Garmisch-Partenkirchenu.

"Věděl jsem, že když dnes nezaboduju, vypadnu z první šedesátky pro start ve slalomu a v příštím závodě už nebudu moci jet. Asi když jsem v úplném stresu, tak mi to jde nejlépe," uvedl Trejbal v tiskové zprávě. "Před závodem bych tohle bral, ale pomýšlel jsem trochu výš. Trochu mě mrzí, že to nebylo do první desítky. Každopádně vím, že můžu soupeřit s těmi nejlepšími slalomáři světa," dodal.

Těší se domů

První kolo se podle něj muselo jet hodně "hlavou". "Na prohlídce trati jsem proto před závodem strávil o dost více času než normálně. Před druhým kolem jsem myslel na to, že potřebuju bodovat, ale určitě jsem ho nejel na jistotu. To ani ve svěťáku na takovéhle trati nejde," prohlásil. Po závodě už se těšil domů. "Program byl náročnej a potřebuju si odpočinout," řekl.

Nedařilo se naopak Ondřeji Bankovi, který se v neděli blýskl 12. místem v obřím slalomu. V prvním kole obsadil 41. pozici a nepostoupil. Ještě hůř dopadl v úvodní části Kryštof Krýzl, který nezvládl jízdu v horní části sjezdovky a do cíle dojel se ztrátou téměř 13 vteřin.

Jednatřicetiletý Herbst zopakoval triumf z úvodního slalomu sezony v Levi. Na druhém místě dnes za ním skončil Švýcar Silvan Zurbriggen, třetí byl úřadující mistr světa ve slalomu Manfred Pranger z Rakouska.

Trať činila potíže i několika favoritům. V prvním kole nedojel například slalomářský mistr světa z roku 2007 Mario Matt a nekvalifikoval se ani olympijský vítěz v kombinaci Američan Ted Ligety. Ve druhém kole pak chyboval olympijský šampion Benjamin Raich, jemuž po první části patřila třetí příčka.

Světový pohár ve slalomu mužů v Alta Badii (Itálie):
1. Herbst (Rak.) 1:49,31 (53,57+55,74), 2. Zurbriggen (Švýc.) 1:49,39 (53,93+55,46), 3. Pranger (Rak.) 1:49,48 (53,35+56,13), 4. Mölgg (It.) 1:49,81 (54,26+55,55), 5. Janyk (Kan.) 1:49,98 (54,21+55,77), 6. Razzoli (It.) 1:50,30 (54,57+55,73), 7. Lizeroux (Fr.) 1:50,61 (54,65+55,96), 8. Rocca (It.) 1:50,90 (54,74+56,16), 9. Cochran (USA) 1:51,01 (55,15+55,86), 10. Bäck (Švéd.) 1:51,07 (55,50+55,57), ...14. Trejbal 1:51,51 (54,67+56,84), 39. Bank 56,66, 47. Krýzl (všichni ČR) 1:06,22 - oba nepostoupili do 2. kola.
Průběžné pořadí slalomu (po 2 z 9 závodů): 1. Herbst (Rak.) 200 b., 2. Zurbriggen (Švýc.) 102, 3. Pranger (Rak.) 89, 4. Lizeroux (Fr.) 81, 5. Kostelič (Chorv.) 80, 6. Rocca (It.) 64, ...23. Trejbal 18.
Průběžné pořadí SP (po 14 z 34 závodů): 1. Raich (Rak.) 565, 2. Janka (Švýc.) 553, 3. Svindal (Nor.) 443, 4. Cuche (Švýc.) 436, 6. Ligety (USA) 317, ...61. Bank 40, 83. Trejbal 18, 91. Záhrobský (ČR) 14.