Bankovi útok na desítku v obřím slalomu nevyšel, zlato získal Ligety

GARMISCH-PARTENKIRCHEN

Ondřej Bank obsadil v pátečním obřím slalomu na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu 19. místo. Ze zlata se radoval vedoucí muž této disciplíny ve Světovém poháru šestadvacetiletý Američan Ted Ligety.

Ondřej Bank při 1. kole obřího slalomu na MS v Garmisch-Partenkirchenu.

Pátému muži ze superkombinace Bankovi vyšlo lépe první kolo, po kterém figuroval na 12. příčce, třebaže na trati chyboval. "Měl jsem z toho dobrý pocit. Udělal jsem tam sice docela velkou chybu, ale nakonec to byla dobrá pozice, s kterou se dalo ještě něco udělat," řekl novinářům Bank.

V druhé jízdě už tak úspěšný nebyl a zajel až dvaadvacátý čas. I tak vybojoval na šampionátu již třetí umístění v elitní dvacítce, navíc jej čeká v neděli ještě oblíbený slalom speciál.

Zlatá radost Američana Teda Ligetyho v cíli obřího slalomu na MS v Ga-Pa.foto: Reuters/Wolfgang Rattay

"Nebyla ta druhá jízda ale vůbec ono. Neměl jsem pocit, že jedu úplně špatně, ale ta pista byla rozbitá a mě to v těch rýhách nějak nejde," uvedl Bank, který měl přitom na páté místo ztrátu pouze 1,1 sekundy. "Stačí malá chybička ve výjezdu na prudké části, ztratil jsem rychlost a rytmus a už to je v háji," prohlásil.

Nechtěl se vymlouvat na počasí, ale měl pocit, že to byl nejspíš hlavní důvod jeho horší druhé jízdy. "V druhém kole lyžaři, co jeli první, tak šli hodně dopředu," poznamenal Bank. "Pak pista povolí a to je velká nevýhoda," dodal. Na ledě se většinou dokáže držet světové špičky. "S dírama to ale nějak neumím. Potřebuju jet svojí stopu, na čemž vydělávám. V korytech mi to nejde. Musím na tom pracovat, to je moje slabina," prohlásil Bank.

Ligety potvrdil, že je obří slalom jeho parádní disciplínou, ve které letos může získat již třetí křišťálový globus. Po prvním kole mu sice patřilo až čtvrté místo, druhou jízdu ale z favoritů zvládl nejlépe. Druhého Francouze Cypriena Richarda porazil v součtu o osm setin sekundy, třetí Rakušan Philipp Schörghofer zaostal o 43 setin.

"Byla to náročná pista, obzvlášť v těchto podmínkách. A já jsem si navíc v cíli užil pořádné nervy," prohlásil Ligety, který se na první místo posunul ze čtvrté pozice. "Už jsem si po prvním kole skoro myslel, že nemám šanci vyhrát, ale povedlo se to," radoval se olympijský vítěz z Turína v kombinaci. "Samozřejmě vyhrát olympiádu pro mě ale znamená víc," řekl.

Po zlatu ze superkombinace měl k nejcennější medaili opět nejblíže Nor Aksel Lund Svindal, vedoucí pozici po prvním kole ale neudržel a skončil čtvrtý. "Bylo vidět, že mu také ta rozbitá trať vůbec nesedla. Na konci to už vůbec nejelo," všiml si Bank.

Richard přidal stříbrnou medaili k bronzu krajanky Tessy Worleyové z obřího slalomu a zlatu z týmového závodu. "Je to pro Francii neuvěřitelný úspěch, máme za tři dny kompletní sadu medailí," radoval se Richard.

Schörghofer označil druhé kolo za brutální. "Jediný Ligety se s tím dokázal srovnat. Já jsem byl akorát pořádně nervózní a jsem moc rád, že to už mám za sebou, a ještě s medailí," prohlásil.

Další z českých reprezentantů Kryštof Krýzl dokončil závod na 31. místě s odstupem 3,16 sekundy za vítězem. Adam Zika ztratil 4,34 sekundy a byl 36., Martin Vráblík do druhého kola nenastoupil.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu:
Muži - obří slalom:
1. Ligety (USA) 2:10,56 (1:02,33+1:08,23), 2. Richard (Fr.) 2:10,64 (1:02,79+1:07,85), 3. Schörghofer (Rak.) 2:10,99 (1:02,13+1:08,86), 4. Svindal 2:11,05 (1:02,08+1:08,97), 5. Jansrud (oba Nor.) 2:11,29 (1:03,01+1:08,28), 6. Fanara (Fr.) 2:11,32 (1:03,32+1:08,00), 7. Janka 2:11,48 (1:02,57+1:08,91), 8. Cuche (oba Švýc.) 2:11,49 (1:02,46+1:09,03), 9. De Tessieres (Fr.) 2:11,50 (1:02,86+1:08,64), 10. Sandell (Fin.) 2:11,66 (1:03,56+1:08,10), ...19. Bank 2:12,39 (1:03,41+1:08,98), 31. Krýzl 2:13,72 (1:04,40+1:09,32), 36. Zika 2:14,90 (1:04,65+1:10,25), Vráblík (všichni ČR) nenastoupil do 2. kola.