Malý glóbus za slalom vybojoval Schönfelder

SESTRIERE

Souboj o celkové vítězství ve slalomu Světového poháru ve sjezdovém lyžování mezi Finem Kallem Palanderem a Rakušanem Rainerem Schönfeldrem vyzněl lépe pro rakouského lyžaře. Fin sice v posledním závodu sezóny v italském Sestriere triumfoval, Schönfelder ale dojel druhý a s náskokem 35 bodů získal malý Křišťálový glóbus.

Šestadvacetiletý Rakušan z jedenácti slalomů v této sezóně jen jeden nedokončil, v ostatních nebyl horší než šestý. Po prvním kole se usadil na čtvrtém místě, které mu bez ohledu na Palanderův výsledek k zisku trofeje stačilo. Pevné nervy udržel, a tak pro rakouské barvy vybojoval letos v alpském lyžování šestý z deseti udělovaných Křišťálových glóbů.

Schönfeldrův triumf ale má černou kaňku po tahanicích kolem výsledků listopadového slalomu v Park City. Nejprve jury nechala Rakušana znovu odstartovat, když vyjel z trati údajně kvůli zraněnému pořadateli ležícího u jedné z branek. Pak jej rozhodčí z druhého místa diskvalifikovali, ale o týden později lyžařská federace FIS vrátila Schönfeldra na stříbrnou pozici.

Třetí dnes skončil jeho krajan Manfred Pranger, nejrychlejší muž z prvního kola.

Pärsonová zakončila sezónu vítězstvím v obřím slalomu

Jako správná královna bílých svahů zakončila dvaadvacetiletá švédská lyžařka Anja Pärsonová sezónu jedenáctým vítězstvím. V italském Sestriere za ní udělala tečku v obřím slalomu, v němž ve druhém kole předčila vedoucí Italku Denisu Karbonovou a maximálně spokojeně tak mohla se třemi glóby odjet domů odpočívat.

Coby celková vítězka totiž Pärsonové patří i malé křišťálové trofeje za slalom a obří slalom. Spolu s ní a Karbonovou zamávala ze stupňů vítězů fanouškům Rakušanka Alexandra Meissnitzerová, která si polepšila na třetí místo. Touhu prokázat, že je skutečně nejlepší, dokumentovala Seveřanka vůbec nejrychlejším časem ze všech ve druhém kole.

SP v alpském lyžování, Sestriere
Muži - slalom
1. Palander (Fin.)1:49,67 (53,84+55,83)
2. Schönfelder (Rak.)1:49,72 (53,90+55,82)
10. Raich (Rak.)1:50,68 (54,82+55,86)
11. Brolenius (Švéd.)1:50,69 (54,59+56,10)
12. Rocca (It.)1:50,73 (54,67+56,06)
13. Zurbriggen (Švýc.)1:50,78 (54,35+56,43)
14. Grubelnik (Slovin.)1:50,83 (54,78+56,05)
15. Grandi (Kan.)1:50,84 (55,42+55,42)
Konečné pořadí slalomu SP (po 11 závodech)