Rubriky:

Lyže a snowboard

Český snowboarding má za sebou nejlepší zimu

14. června 2013 13:27

Skokani, akrobati, sjezdaři, nebo běžci? Ne, snowboardisté jsou nejúspěšnějším úsekem Svazu lyžařů ČR uplynulé zimy. A to podle výsledků, jak v seniorské, tak juniorské kategorii. Jejich šéf Miroslav Schimmer, který řídí 2300 registrovaných sportovců, je na to hrdý.

 

Připustíte i slabší momenty?

Jen na mistrovství světa jsme neuspěli tak, jak jsme si představovali. I když do šestnáctého místa, které se počítá a plynou z něho státní příspěvky, jsme měli deset umístění osmi lidí, z toho pět jich je v juniorském věku. To ukazuje obrovský potenciál pro další léta. K tomu byla Šárka Pančochová druhá na X-Games, máme tři tituly juniorských mistrů světa, Eva Samková vyhrála Světový pohár, ještě sedmé a osmé místo na mládežnickém festivalu EYOWF. Těší mě, že se na tom podílí hodně lidí a není to jen zásluha mimořádného jednotlivce.

A Světový pohár ve slopestylu ve Špindlu měl také skvělý ohlas, že?

Byla to naše premiéra, ale povedla se úžasně i díky počasí. Měli jsme tu téměř dvě stovky závodníků z celého světa. V kvalifikaci se každý ukázal ve dvouch kvalikačních jízdách.Včetně tréninkových jízd to byla pořádná porce osmi set jízd. Zvládlo se to ve snowparku, měli jsme živý přenos na ČT i na Eurosportu. Lidi z FIS nás moc chválili už na místě.Také nás příjemně překvapila vysoká návštěvnost závodů v průběhu celého víkendu.

Určitě to není souhra šťastných náhod, ale zhodnocuje se dlouhodobá systematická práce.

Deset až dvanáct let se snažíme dělat snowboarding tímto způsobem. „Úmrtnost" mladých sportovců je obrovská. Proto necháváme nejdřív rodiče, ať vedou sami svoje děti a čekáme až na ty, co vyjdou z toho síta, co ukáží skutečný zájem a co chtějí jít dál. Negativní vlivy se samy vyselektují. Až pak se jim začneme věnovat, dáme jim péči, trenéry. A oni chtějí, nejsou unavení, že je někdo honil za výsledky už odmala. Je jim čtrnáct roků, potkají na Klínovci svůj idol Pančochovou a jdou se ptát: Co mám dělat, abych jezdil jako ona? S takovými se pracuje líp a efektivněji. Tenhle systém se nám osvědčuje.

I vy řešíte nutnost shody tří rozdílných disciplín – alpského, krosu a freestyle. Jaký máte recept?

Je to složité, nerovnoměrné, nikdy nejde uspokojit všechny. Ale před pár lety byli nahoře slalomáři, teď jsou to krosisti a freestylisti. Snažíme se dohodnout. Teď se nám podařilo zajistit pro každou disciplínu úseku aspoň jedno místo na Dukle, to jsme ještě neměli.

Nejdůležitější odměnou pro další rozvoj by byl jistě olympijský úspěch. Kolik máte zatím jistých míst pro Soči?

Samozřejmě, olympiáda zabere nejvíc. Zatím máme jisté na startu Pančochovou, Samkovou, Novotného, Ledeckou a Emila Nováka. Velkou šanci mají i Horák, Mikyska a Vojáčková. Já osobně věřím oběma holkám. Eva (Samková) je opravdu nejlepší, jen nesmí chybovat. A Šárka (Pančochová) se dokáže připravit na vrchol, což potvrdila letos na X-Games. Překvapit by nás mohla i Ester Ledecká.

Jak zvládáte balanc mezi reklamním využitím pro potřeby úseku/svazu a samotnými sportovci, což často vyvolává tlaky?

Snažíme se je nesvazovat reklamními smlouvami, každý si jede na svoje. My jim přispějeme budgetem na cesty, režii a snažíme se zajistit trenérské zabezpečení. V loňské zimě se většina závodů konala v USA a Kanadě. Z těchto důvodů jsme museli uhradit vysoké náklady na dopravu, což nás stálo cca 1,7 miliónu korun, ale podařilo se nám zajistit komfort pro celý tým.

Mírný nesoulad přece jen probleskoval ve vztahu úsek vs. Ester Ledecká, která je stále alpskou obojživelnící na prkně i na lyžích. Podaří se vám najít cestu kompromisu?

Věřím, že jsme se zatím dohodli. Většinu zimy dávala přednost snowboardu, až v závěru si vyjela důležité FIS body taky na lyžích.

Co chystáte přes léto?

Freestylisty a krosaře posíláme na Nový Zéland, kde se už prvního září jede světový pohár ve slopestyle. Krosaři se tam také zůčastní jednoho závodu. Alpští si už kopce po Evropě najdou, ti to mají snažší.

A doma?

Založili jsme občanské sdružení Český snowboard, které letos uspořádalo první seriál freestylových závodů pro veřejnost. Závodu se účastnili i reprezentanti a podařilo se nám přitáhnout zájem široké veřejnosti. První den byli na programu závody, druhý den volné ježdění, natáčení videí a focení. Novou serii závodů připravujeme i na další sezonu, snad se nám podaří získat další jezdce pro závodní snowboarding. Počítáme s podobnými akcemi i v krosu a slalomu.

TN,KV

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard