Český kouč Šablatura bude trénovat ruské sdruženáře

10. června 2014 17:51 - Praha

Český kouč Luděk Šabltura, který letos skončil u české reprezentace v severské kombinaci, bude příští čtyři roky až do olympijských her v Pchjongčchangu připravovat ruské sdruženáře. Šablatura vyhrál konkurz v konkurenci dvanácti trenérů a už byl v Soči na prvním přípravném kempu, kde byl představen závodníkům.

Šablatura vedl českou reprezentaci v letech 1990-2002 a potom znovu od roku 2007 až do konce této sezóny. Olympijské hry v Soči se však českým závodníkům nevydařily a Šablaturu vystřídal u týmu Ladislav Rygl mladší, bývalý úspěšný závodník. Šablatura chtěl pracovat jako manažer českého týmu, ale s vedením lyžařského svazu se nedohodl.

Díky známosti s dosavadním koučem ruské reprezentace Dmitrijem Dubrovským, který se stal šéfem národní federace severské kombinace, věděl o připravovaném konkurzu. "Tak jsem si to našel na internetu, udělal koncepci a přihlásil jsem se," řekl v Šablatura. "Už jsem tam byl, takže je to domluvené," uvedl kouč. Dostane smlouvu buď na čtyři roky, nebo na dva roky s dvouletou opcí.

"Vybrali jsme si ho, protože tam není jazyková bariéra, mentalita Čechů je nám blízká a vždy přijede na kempy do Ruska," řekl ruským médiím Dubrovskij. "Také se často s ruskými závodníky i trenérským týmem vídal a zná prostředí," doplnil.

Pro Šablaturu to je výzva. "Jsou tam všechno mladí závodníci, kteří skončili v juniorském týmu a já bych jim rád pomohl," řekl. Za cíl si dal dostat ruské sdruženáře alespoň do Světového poháru, kde v uplynulé sezoně skončil jako jediný Rus na 71. místě Ivan Panin.

Využije i zařízení v Soči

Do Ruska se kouč stěhovat nebude. Odjede tam vždy na třítýdenní soustředění a vrátí se domů. V létě bude s týmem pobývat v Evropě kvůli Grand Prix. "Měli bychom využívat moderní tréninková zařízení včetně toho v Soči," uvedl Šablatura.

Přiznal, že v jeho rozhodování hrály velkou roli i peníze. "Tak do Ruska se nejezdí jen tak," pousmál se český trenér. "Ale je pravda, že bych radši zůstal za menší peníze doma, ale to nešlo," dodal.

Šablaturovými největšími úspěchy bylo páté místo Pavla Churavého na OH 2010 ve Vancouveru či jeho osmá pozice na MS 2009 v Liberci. Podílel se i na sedmém místě Tomáše Slavíka na MS 2011 v Oslu i na dobrých výsledcích Miroslava Dvořáka v posledních sezonách Světového poháru.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.