Švédové ovládli sprinty v Otepää

OTEPÄÄ

Švédští běžci na lyžích ovládli nedělní sprinterské závody Světového poháru v estonském Otepää. Ve finále žen na 1000 metrů klasickou technikou byla nejrychlejší Lina Anderssonová, mužský závod na 1500 metrů klasicky vyhrál její krajan Björn Lind. Žádný český reprezentant v Estonsku nestartoval.

Anderssonová vyhrála kvalifikaci a díky druhým pozicím ve čtvrtfinále i v semifinále se probojovala do nejlepší čtveřice. Společně s Němkou Manuelou Henkelovou pak v posledním stoupání před cílem unikla dvojici soupeřek, Fince Virpi Kuitunenové a Norce Elle Gjömleové. V cílové rovince pak měla Seveřanka při spurtu soupaž více sil a německou soupeřku porazila o tři desetiny vteřiny.

Třetí příčku obsadila Gjömleová, Kuitunenová se díky čtvrté pozici posunula v celkovém hodnocení Světového poháru na pátou příčku. Kateřina Neumannová spadla na deváté místo, vedle Kuitunenové se před ni dostala i Estonka Kristina Šmigunová. Vedoucí žena celkového pořadí Marit Björgenová z Norska vypadla v semifinále a ve finále B si způsobem start-cíl dojela pro pátou příčku.

Mužské finále ovládl nejlepší sprinter této sezóny Lind. Po necelém kilometru ve stoupání utekl všem soupeřům a díky velkému náskoku se mohl v cílové rovince klanět divákům. Se ztrátou 1,4 vteřiny doběhl druhý Nor Tor Arne Hetland, třetí příčku obsadil sobotní přemožitel Lukáše Bauera Vasilij Ročev z Ruska.

SP v běhu na lyžích - Otepää (Est.)
Muži - sprint (1500 m)
finále A: 1. Lind (Švéd.) 3:28,1, 2. Hetland (Nor.) -1,4, 3. Ročev (Nor.) -1,9, 4. Svartedal (Nor.) -2,3,
finále B: 5. Rönning (Nor.) 3:33,7, 6. T. Fredriksson (Švéd.) -0,1, 7. Onda (Jap.) -0,7, 8. Pankratov (Rus.) -2,9.
Pořadí SP (po 12 z 24 závodů):
1. Angerer (Něm.) 485 b., 2. Hetland 455, 3. Vittoz (Fr.) 353, 4. Lind 331, 5. Ročev 299, 6. Svartedal 286, ...11. Bauer 184, 25. Magál 103, 60. Koukal 47, 64. Kožíšek 38, 77. Šperl 29, 106. Jakš 6, 118. Razým (všichni ČR) 3.
Ženy - sprint (1000 m)
finále A: 1. Anderssonová (Švéd.) 2:44,9, 2. Henkelová (Něm.) -0,3, 3. Gjömleová (Nor.) -1,4, 4. Kuitunenová (Fin.) -2,1,
finále B: 5. Björgenová (Nor.) 2:48,2, 6. Mischolová (Švýc.) -1,3, 7. Majdičová (Slovin.) -2,9, 8. Öhrstigová (Švéd.) -2,9.
1. Björgenová 585 b., 2. Čepalovová (Rus.) 460, 3. Künzelová (Něm.) 408, 4. Scottová (Kan.) 360, 5. Pedersenová (Nor.) 338, 6. Kuitunenová 335, ...9. Neumannová 290, 59. Rajdlová 26, 86. Janečková 4, 95. Markelová (všechny ČR) 1.