Klasický sprint v Oberstdorfu ovládli norští lyžaři

OBERSTDORF (Německo)

Norští běžci na lyžích triumfovali v nedělních závodech Světového poháru ve sprintu klasickou technikou v Oberstdorfu. Mezi muži zvítězil na trati 1200 metrů Odd-Björn Hjelmeset, který si doběhl pro šestý triumf v kariéře. Závod žen vyhrála Ella Gjömleová, která oslavila premiérový úspěch v životě po čtyřech třetích místech.

Jediná česká účastnice sprintu Petra Markelová obsadila 19. místo a dosáhla nejlepšího výsledku v elitním seriálu, v němž bodovala podruhé v sezóně i kariéře. K dosavadnímu jednomu bodu v průběžném hodnocení přidala dalších dvanáct.

Už čtyřiatřicetiletý Hjelmeset porazil ve finále A o sekundu krajana Johana Kjölstada, třetí skončil mistr světa v této disciplíně Rus Vasilij Ročev. Boj o prvenství mezi ženami byl vyrovnanější, Gjömleová předstihla druhou Švédku Linu Anderssonovou na 900 metrů dlouhé trati o tři desetiny sekundy. Třetí skončila další Norka Guro Ström Solliová.

Výbornou formu a všestrannost prokázala vítězka sobotního skiatlonu Kanaďanka Beckie Scottová, jež vyhrála finále B. Ve Světovém poháru se díky tomu posunula už na třetí místo.

Výsledky - sprint:
Muži - finále A: 1. Hjelmeset 2:22,9 min., 2. Kjölstad (oba Nor.) -1,1, 3. Ročev (Rus.) -2,8, 4. Newell (USA) -2,8,
finále B: 1. Svartedal (Nor.) 2:31,6, 2. Koševoj -1,0, 3. Čebotko (oba Kaz.) -1,6, 4. Lind (Švéd.) -13,6.
Pořadí SP (po 15 z 24 závodů):
1. Angerer (Něm.) 685 b., 2. Hetland (Nor.) 455, 3. Vittoz (Fr.) 382, 4. Lind 363, 5. Ročev 361, 6. Svartedal 331, ...14. Bauer 206, 29. Magál 112, 68. Koukal 47, 74. Kožíšek 38, 77. Šperl 37, 119. Jakš 6, 130. Razým (všichni ČR) 3.
Ženy - finále A: 1. Gjömleová (Nor.) 2:07,6, 2. Anderssonová (Švéd.) -0,3, 3. Solliová (Nor.) -0,7, 4. Kowalczyková (Pol.) - 2,5,
finále B: 1. Scottová (Kan.) 2:12,8, 2. Bauerová (Něm.) -1,4, 3. Öhrstigová (Švéd.) -3,0, 4. Crawfordová (Kan.) -4,6, ...19. Markelová (ČR) vyřazena ve čtvrtfinále.