Rubriky:

Míčové sporty

O evropské zlato se utkají volejbalisté domácího Ruska a Španělé

15. září 2007 18:43 - MOSKVA

Španělští volejbalisté si zahrají o svůj premiérový titul evropských šampiónů, domácí Rusové již o třináctý. Španělé, vítězové letošní Evropské ligy, kteří v historii ME dosud nezískali ani jeden cenný kov, zastavili v dnešním semifinále v Moskvě finský zázrak po obrovské pětisetové bitvě. Rusové zdolali k radosti zaplněné haly Srbsko hladce 3:0, nedělní finále mezi dvěma dosud neporaženými týmy začne v 16:00 SELČ.

V úvodním moskevském semifinále na sebe narazil celek zatím suverénních Jihoevropanů a nečekaně úspěšných Seveřanů, kteří během turnaje měli na kontě dvě prohry (s Ruskem a Itálií shodně 2:3). Pod úspěchy obou celků je shodně italský podpis, protože na obou lavičkách sedí italští trenéři - u Španělů Andrea Anastasi, Finy do nečekaných výšin dovedl Mauro Berutto.

A právě jeho svěřenci měli k postupu do boje o evropské zlato blíže. Po úvodním prohraném setu další dva získali pro sebe a ve čtvrtém vedli až o šest bodů. Své tažení však do konce nedovedli, k mečbolu se nepropracovali a po těsné prohře 24:26 si Španělé vynutili tie-break. Do něj čtvrtý tým z minulého Eura vletěl čtyřbodovou šňůrou a náskok už nepustil.

Druhé semifinále Rusko - Srbsko takové drama nenabídlo. Obhájci stříbra čekající na titul od posledního úspěchu týmu SSSR v roce 1991 museli vynaložit nejvíce sil v prvním setu, pak už kráčeli jistě za kýženým výsledkem. Oba finalisté si zároveň zajistili start na podzimním Světovém poháru, jenž bude první olympijskou kvalifikací.

Obhájci titulu Italové chybějí mezi elitním kvartetem poprvé od roku 1985 a museli se smířit až se šestým místem. Daleko za očekáváním zůstali i medailisté z loňského mistrovství světa Poláci či Bulhaři.

Výsledek - semifinále:
Španělsko - Finsko 3:2 (23, -19, -22, 24, 10), Rusko - Srbsko 3:0 (25, 22, 15).

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.