Nymburk v basketbalové lize smetl Sadskou

Basketbalisté Nymburka porazili v polabském derby Sadskou 107:74 a potvrdili svou dominanci v ligové soutěži. Domácí šampióni si díky výhře udrželi šestibodový náskok v čele tabulky před Prostějovem. Ten zvrátil napínavé utkání proti Pardubicím a drží si druhou příčku.

Pardubice začaly v Prostějově nebojácně a hned třemi trojkami během prvních čtyř minut odskočily na devět bodů. Navíc prostějovští ve hře často chybovali, stříleli velmi nepřesně, a tak první čtvrtinu výrazně prohráli. Domácí se zlepšili až ve druhé čtvrtině a začali postupně snižovat. V poslední části se domácí vybičovali a dokázali vyrovnat a nakonec zdánlivě ztracený boj i vyhrát. Právě v závěru utkání byl podle trenéra domácích Miroslava Marka klíčem k výhře výborný výkon Pavla Nováka.

"Měli jsme špatný začátek a Pardubice nás zatlačily do role začátečníků, a to i přes absenci zraněného Sanderse. Naši hráči ale hráli i za nepříznivého stavu s vysokým nasazením a na hranici svých schopnosti," hledal příčiny šťastného zvratu Marko. Jeho protějšek Ivan Vojtko byl stručnější. "Byla to spíš bitka než basketbal," řekl.

Prostějov po výhře drží druhé místo, o bod před Novým Jičínem. Ten v sobotu nezaváhal proti USK Praha. Rychlé utkání velmi solidní úrovně nabídlo divákům hned 25 trojek. Pražané podali velmi dobrý výkon a v prvním poločase byli domácím rovnocenným soupeřem. I když ve 27. minutě prohrávali rozdílem 25 bodů, nesložili zbraně. Ve druhé půli se jim rozstřílel Wagner, který dal včetně čtyř trojek ve druhé půli 21 bodů, a Pražané dokázali snížit. Zdramatizovali závěrečnou čtvrtinu, Nový Jičín ale už výhru nepustil.

"Chtěli jsme vyvinout na hráče Nového Jičína tlak, navíc se nám nedařilo doskakovat tolik míčů, jako domácím. Z toho pramenil větší počet střeleckých příležitostí," přemítal po utkání trenér USK Kenneth Scalabroni. Ten má před sebou náročný úkol dovést vysokoškoláky do play-off, na nějž v tuto chvíli ztrácejí dva body.

Sadská vzdorovala jen čtvrtinu

Příčky zaručující postup do play-off drží stále Sadská, navzdory vysoké prohře v Nymburku 74:107. Sadská domácím vydržela vzdorovat jen první čtvrtinu, pak domácí zpřesnili střelbu a získali komfortní vedení, které až do konce utkání ještě zvyšovali.

Na podobně jasný výsledek to vypadalo i v posledním sobotním utkání. Děčín proti Kolínu opanoval první dvě dějství, pak ale začal chybovat a jeho místy až šestadvacetibodový náskok se začal ztenčovat. Přesto Děčín výhru už uhájil a vrátil se na 4. místo tabulky před Pardubice.

Výsledky basketbalové ligy - 31. kolo:
Děčín - Kolín 92:80 (27:12, 49:31, 72:52), Nový Jičín - USK Praha 95:86 (25:19, 49:36, 73:55), Nymburk - Sadská 107:74 (29:23, 58:43, 84:56), Ostrava - Ústí nad Labem 94:69 (26:19, 42:37, 69:50), Prostějov - Pardubice 70:66 (12:23, 30:37, 50:56).