Rubriky:

Míčové sporty

České volejbalistky po vítězství nad Běloruskem postoupily na MS

19. července 2009 19:52 - CONEGLIANO

České volejbalistky si v příštím roce zahrají na mistrovství světa v Japonsku. V rozhodujícím utkání v kvalifikační skupině v italském Coneglianu dnes české reprezentantky porazily Bělorusko za 99 minut 3:1 po setech 25:21, 21:25, 25:18, 25:22 a na světovém šampionátu se představí opět po osmi letech.

Společně s českým týmem postoupila domácí Itálie, která ve večerním závěrečném zápasu zdolala Bulharsko 3:2 a turnaj bez porážky vyhrála.

"Závěrečný míč po podání Buckové zakončila smečí na zem Matuszková. Hned po něm vypukla v týmu radostná euforie," řekl ČTK asistent trenérky Táni Krempaské Ondřej Marek. "Po vyhraném prvním setu, kdy jsme byli lepší hlavně v útoku, jsme ve druhé sadě nedokázali ubránit střídající Zakrevskou. Ovšem v dalším dějství jsme se výrazně zlepšili hlavně v obraně, lépe přihrávali a zlomili odpor soupeřek," dodal.

Obhájkyně Rusky mají účast jistou

Vedle Česka a Itálie si z dalších evropských kvalifikačních skupin zajistily postup na šampionát týmy Srbska, Chorvatska, Turecka, Polska, Nizozemska a Německa. Účast mají jistou i obhájkyně titulu z roku 2006 Rusky.

Takřka celé utkání odehrál český tým v sestavě Havlíčková, Bucková, Matuszková, Mühlsteinová, Havelková, Plchotová a libero Tomanová. Pouze v druhém setu se na palubovce na chvíli objevila Jášová. Tato sestava se představila i v pátečním vítězném zápase proti Bulharsku.

Výškové převaze soupeřek čelil český tým větším důrazem v útočných akcích, přesnější obranou a hlavně precizním podáním. V prvním setu hrály české hráčky ve větší pohodě a hlavně lépe zvládly koncovku.

Bělorusky v druhém setu zpřesnily hru a dostaly své soupeřky pod tlak - zejména zásluhou důrazu smečařek Aksenavové a Kavalčukové, proti kterým české hráčky jen s obtížemi hledaly vhodnou obranu. Od třetího setu ale převzaly české hráčky režii zápasu znovu do svých rukou.

Havlíčková se prosazovala v útoku

V útoku se nejčastěji prosazovala důrazná Havlíčková společně s Matuszkovou a tmelícím prvkem ve hře českého týmu byla zkušená Bucková, která nejen dobře útočila, ale hlavně trápila Bělorusky tvrdým podáním, jímž získala pět přímých bodů. Tuto trojici dobře doplňovaly v útoku Havelková s Plchotovou, na nahrávce připravovala akce Mühlsteinová a v roli libera přispěla k vítězství Tomanová.

Po prohraném třetím setu se Bělorusky snažily v poslední křeči o zvrat, soustředěně hrající český tým si ale připravil do koncovky náskok 23:19. Soupeřky sice ještě snížily na rozdíl dvou bodů 23:21 a stačily odvrátit první mečbol, druhý už ale české volejbalistky proměnily v postup na světový šampionát.

Po úspěšné kvalifikaci MS 2010 čeká volejbalové reprezentantky na konci září druhý vrchol letošní sezony, kterým bude mistrovství Evropy v Polsku. K první přípravě na tuto akci se hráčky sejdou 9. srpna ve Vysokých Tatrách.

Turnaj závěrečné fáze kvalifikace ME volejbalistek:
Česko - Bělorusko 3:1 (21, -21, 18, 22)

Sestava ČR: Havlíčková, Bucková, Matuszková, Mühlsteinová, Havelková, Plchotová, libero Tomanová - Jášová.

Itálie - Bulharsko 3:2 (-22, 22, -19, 23, 10).

Konečná tabulka skupiny H:
1.Itálie3309:2259:2176
2.Česko3216:5254:2525
3.Bělorusko3124:7229:2574
4.Bulharsko3034:9279:2953

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty