Nymburk po vítězství nad Rigou postoupil v Eurocupu z prvního místa

PARDUBICE

Postup mezi šestnáct nejlepších v poháru si vzít nenechali. Basketbalisté Nymburka porazili na pardubické palubovce lotyšskou Rigu 90:79 a z prvního místa tak prošli do osmifinálové skupiny Eurocupu. Český mistr teď od 18. ledna do 1. března potká Galatasaray Istanbul, italskou Casertu a Welschův Estudiantes Madrid.

Pavel Pumprla z Nymburka se snaží prosadit proti obraně basketbalistů Rigy.

„Měli jsme vše ve svých rukou a nechtěli pustit šanci na šest dalších skvělých duelů. Na vážkách se mi utkání zdálo snad jen během první čtvrtiny. Nejdůležitější bylo zvládnout to v hlavě a nepolevit v koncentraci. Morálka týmu byla silná, narozdíl od soupeře udržel celou dobu vysoké tempo,“ mínil domácí trenér Ron Ginzburg, i když jeho svěřenci začali nervózně, dopouštěli se častých ztrát a ke konci úvodní čtvrtiny prohrávali 19:26.

Michal Lenzly z Nymburka (vpředu) se snaží obejít Dairise Bertanse z Rigy.foto: ČTK/Alexandra Mlejnková

Skóre ale dokonale otočili devatenáctibodovou šňůrou, jejíž součástí byly čtyři trojky. Nymburk najednou drtil Rigu precizní obranou, měl jasně navrch při doskoku a hlavně nedovolil soupeři dát téměř sedm minut koš. „Dali jsme v tom klíčovém úseku do hry veškerou energii a udělali vše, co bylo třeba. Pak stačilo duel takticky důsledně dohrát,“ ulevil si kapitán Ladislav Sokolovský.

Aleše Chána z Nymburka (vlevo) brání Kaspars Berzins z Rigy.foto: ČTK/Alexandra Mlejnková

Lotyšský šampión vedený legendárním Kurtinaitisem začal mít brzy vážné potíže s fauly, navíc přišel o herní rychlost i jiskru. „Jsem rád, že se mi zápas, jehož režii jsme brzy převzali a soupeře kvalitní obranou i útočnou nápaditostí rozebírali, povedlo zakončit parádní smečí,“ usmál se nejlepší střelec Pavel Pumprla. V Jadranské lize Nymburk prohrál pětkrát za sebou, v poháru se mu ale povedl další parádní výsledek.

Utkání Evropského poháru ULEB basketbalistů - skupina G:
ČEZ Nymburk - VEF Riga 90:79 (22:26, 42:31, 67:55)
Nejvíce bodů: Pumprla 17, Sokolovský 15, Lenzly 13, Křemen 12, Nissim 10 - Janičenoks 25, Williams 10. Rozhodčí: Muhvič (Chorv.), Ciulin (Rum.), Kolar (Slovin.). Fauly: 19:24. Trestné hody: 32/20 - 15/12. Trojky: 8:5. Diváci: 3128.
Hapoel Jeruzalém - Cajasol Sevilla 70:84.